Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Muzeu Kombëtar i Historisë Ushtarake me njohje kombëtare dhe evropiane

Foto: Muzeu Kombëtar i Historisë Ushtarake

Dy projekte të Muzeut Kombëtar të Historisë Ushtarake fituan njohje nga Panairi i ekspozitave të muzeve dhe nga fondacioni evropian Art Explora, njoftuan nga muzeu. Një nga projektet e dalluara është hapësira për përjetime “Shenjat e luftës: trashëgimia e humbur arkitekturore e Sofjes”, e cila tregon për bombardimet shkatërruese nga Lufta e Dytë Botërore. Për projektin janë krijuar një sajt tematik “Shenjat e luftës” dhe një aplikacion special në celular me të njëjtin emër, përmes të cilëve çdo një mund të shëtisë nëpër rrugët e Sofjes, të shikojë pamjen e humbur të qytetit, të njihet me historinë e godinave të shkatërruara përpara, gjatë kohës së dhe pas bombardimeve. Punimi u dekorua me çmimin e parë të Ministrisë së Kulturës për një projekt atraktiv dhe inovativ dhe mori një çmim nga shpërblimet “Trashëgimia” e Shoqatës “Muzetë bullgare” në kategorinë “Ngjarje dhe punë me audiencat”. Një njohje evropiane Muzeu Kombëtar i Historisë Ushtarake mori për projektin e vet Art M Bach /Përgjigju me art/. Ai është një pjesë nga seleksionimi zyrtar i propozimeve më të mira për çmimin evropian të fondacionit Art Explora, bashkë me muzetë me një njohje botërore si Muzeu Britanik, Mymok, Galeria Kombëtare në Londër, Versajë, Muzeu i Van Gogh dhe MuzeuсMunch.

Nga 350 propozimet e bëra të institucioneve kulturore nga e gjithë Evropa janë zgjedhur vetëm 23 të vazhdojnë në garën për tre vendet e para, mes të cilave është dhe ky i muzeut bullgar.


Më shumë nga rubrika

Romani “Epika e yjeve të mëngjesit” i dekoruar nga BE-ja doli në gjuhën bullgare

Romani “Epika e yjeve të mëngjesit” u botua në bullgarisht. Libri i Rudi Erebarës, i lindur më 1971, fitoi Çmimin për Letërsinë e Bashkimit Evropian në vitin 2017. Përkthimi është i Ekaterina Tarpomanovës /ish kolege në Redaksinë e Gjuhës Shqipe/...

botuar më 21-01-18 1.17.MD

Piktura bullgare “Toka fiton koronavirusin” me çmim prestigjioz në Iran

Mirosllav Llazarov, 7 vjeçar, fitoi një medalje të artë në festivalin ndërkombëtar në Iran me temë “Shëndeti” me pikturën e vet “Toka fiton koronavirusin”, transmetoi BTA. Piktori i vogël është nxënës i shkollës artistike “Kolorit” në Pleven...

botuar më 21-01-16 5.09.MD

Cili është “mallkimi” i djathit të bardhë?

Milena Dimitrova është një gazetare bullgare, udhëtare dhe kuzhiniere, por për më tepër një personalitet simpatik. Është mbajtëse e çmimeve “Shekulli i artë” për një kontribut ndaj kulturës bullgare dhe e “Pendës së Artë” të Lidhjes  së Gazetarëve..

botuar më 21-01-15 8.10.PD