Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Mjedisit Rrethues dhe Ujërave siguroi Kryeministrin se nuk do të ketë krizë ujore

| rinovuar më 20-11-27 3.12.MD
Foto: BGNES

Në një takim me Kryeministrin Bojko Borisov Ministri i Mjedisit dhe Ujërave Emill Dimitrov ka siguruar Kryeministrin Bojko Borisov se nuk do të ketë krizë lidhur me furnizimin me ujë në Burgas dhe për këtë qëllim do të ndërmerren masat e domosdoshme gjatë muajve në vijim. “Do të ketë ujë të pijshëm, do të ketë ujë edhe për bujqësinë” – shkroi në profilin e vet në Facebook Ministri pasi u takua me Kryeministrin Borisov. Kjo ndodhi pasi më herët sot Ministri Dimitrov shkoi papritmas në Parlament dhe shkaktoi skandal, duke shpallur se “Tani për tani liqenet artificiale në Bullgari janë siguruar me 45% të vëllimit të tyre ".

Ai paralajmëroi se politika për liqenet artificiale po mbetet seriozisht prapa dhe parashikoi një krizë uji në bujqësi në 2021. Gjendja e liqenit artificial Kamçia, i cili furnizon me ujë të pijshëm komunat bregdetare të Burgas dhe Pomorie, është shqetësuese.

"Burgas mund të mbetet pa ujë vitin e ardhshëm", tha Ministri, duke krahasuar situatën me krizën serioze të ujit në vitin 2019 në qytetin Pernik, afër kryeqytetit, dhe regjimin e ujit që popullata përjetoi atje. Sipas Dimitrovit, është e nevojshme të arrihet një siguri prej 70-75% të rezervuarëve në mënyrë që të shpëtohet një industri e tërë në Bullgari - bujqësia.

Informacioni i Ministrit Emill Dimitrov dhe konstatimi i tij se “vendimet politike i asgjësojnë liqenet artificiale” shkaktoi debate të zhurmshme në sallën plenare. Opozita kërkoi dorëheqjen e qeverisë.Më shumë nga rubrika

772 raste të reja të koronavirusit nga gjithsej 13 540 teste të kryera

772 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari për 24 orët e fundit, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit. postuar në mesnatë. 5.7% e totalit të 13 540 testeve të kryera janë pozitive. 60 njerëz vdiqën nga..

botuar më 21-01-26 9.04.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 324

Më se gjysma e bullgarëve tashmë kanë imunitet kolektiv kundër Covid-19 Imuniteti kolektiv fillon të funksionojë. Mbi 50 për qind e njerëzve nuk do të reagojnë ndaj virusit, sepse ata janë imunë nga takimet e mëparshme me koronavirusët. Ne..

botuar më 21-01-25 7.28.MD
Prof. Andrej Çorbanov

Më se gjysma e bullgarëve tashmë kanë imunitet kolektiv kundër Covid-19

Imuniteti kolektiv fillon të funksionojë. Mbi 50 për qind e njerëzve nuk do të reagojnë ndaj virusit, sepse ata janë imunë nga takimet e mëparshme me koronavirusët. Ne shohim vende me masa drastike në të cilat situata nuk është më e mirë sesa në..

botuar më 21-01-25 6.21.MD