Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shtetësia bullgare iu refuzua 1/5 prej kandidatëve

Foto: arkiv

Për 9 muajt e parë të vitit 2020, bullgarët e rinj që fituan shtetësi bullgare janë 10 779. Kjo është 2 000 më shumë se sa në 2 vitet e fundit, njoftoi Komisioni për Shtetësinë Bullgare pranë Nënresidentes Ilijana Jotova. 955 janë rastet e shtetësisë bullgare të rivendosur.

Shumica e dokumenteve bullgare u lëshuan nga 1 korriku deri më 30 shtator, kur 4392 kandidatë morën pasaporta dhe letërnjoftime. Shtetësia u është refuzuar 2302 aplikantëve. 292 të tjerëve iu konfiskuan dokumentet bullgare sepse kishin fituar shtetësi të huaj ose kishin filluar një procedurë të tillë. 4 janë rastet e natyralizimit të revokuar për shkak të të dhënave të fshehura ose dënimeve efektive, shkruan gazeta “24 Çasa”.


Më shumë nga rubrika

Kopshti Botanik në Sofje feston Ditën e Enjos me një pazar të bimëve medicinale

Më 24 qershor, Dita e Enjos, e njohur në Bullgari si festa e bimëve mjekësore, do të shënohet në Kopshtin Botanik Universitar - Sofje. Do të ketë një pazar me bimë medicinale dhe aromatike dhe erëza gjatë gjithë ditës. Para mesditës, programi..

botuar më 21-06-24 4.50.PD
Godina e BNR-së

BNR mbetet media me besim më të madh

Radio Kombëtare Bullgare /BNR/ është përsëri media në të cilën qytetarët bullgarë kanë besimin më të madh, tregon raporti për vitin 2021 i Institutit për Studimin e Gazetarisë "Reuters" pranë Universitetit të Oksfordit. Pjesa më e madhe, 72% e..

botuar më 21-06-23 11.56.PD

Docenti Petër Atanasov: “Pacienti nuk është një llogari financiare!”

Çdo mëngjes, pavarësisht nëse është ditë pune ose ditë pushimi, përpara kabinetit të docentit Petër Atanasov , në klinikën “Sëmundje të Brendshme” të Spitalit Universitar për një shërim aktiv dhe një mjekësi të shpejtë “Pirogov” radhiten..

botuar më 21-06-23 10.28.PD