Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ka shpresë për kobëzan kokëbardhë në Bullgari

Foto: greenbalkans.org

Kamerat në Qendrën e Shpëtimit të Kafshëve të Egra “Ballkan të Gjelbër” në qytetin Stara Zagora të cilat monitorojnë vazhdimisht jetën e çifteve të shumimit, treguan se në folenë e kobëzave kokëbardha (Gyps fulvus)ka një vezë të hedhur tani, njoftoi BTA.

Zogjtë e kësaj dysheje kanë provuar të jenë prindër të mirë pasi rritën një kobëzë kokëbardhë vitin e kaluar.

Për këtë specie, sezoni aktual i shumimit në Qendrën e Shpëtimit të “Ballkanit të Gjelbër” ka filluar mjaft herët. Zogjtë u çiftuan para më shumë se një muaji, dhe tani i gjithë kujdesi është përqendruar tek veza e re.


Më shumë nga rubrika

Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet..

botuar më 21-07-30 6.54.MD

Pllamen Nikollov është kandidati për kryeministër i ITN

Presidenti Rumen Radev dorëzoi një mandat për të formuar një qeveri partisë më të madhe parlamentare “Ka një popull të tillë” - ITN. Kandidati për kryeministër i partisë është doktori i filozofisë së drejtësisë, politikës dhe ekonomisë Pllamen..

botuar më 21-07-30 5.32.MD

3 ditë pushim për mësuesit e vaksinuar kundër Covid-19

Mësuesit në Sofje të cilët janë të vaksinuar kundër Covid-19 mund të marrin një pushim vjetor të paguar shtesë prej tre ditësh, njoftoi Konfederata e Sindikatave të Pavarura. Kjo parashikohet në një shtojcë të marrëveshjes kolektive të punës të..

botuar më 21-07-30 4.53.MD