Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zoran Zaev: Zgjedhjet në Bullgari nuk duhet ta pengojnë zgjidhjen e kundërshtimeve

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev
Foto: BGNES

“Çështjet dypalëshe nuk duhet të pengojnë procesin e eurointegrimit” – deklaroi Kryeministri maqedonas Zoran Zaev në një intervistë për agjencinë MIA. Ai ka theksuar se Maqedonia e Veriut nuk krijon konflikt me Bullgarinë, por dialog dhe “siguri dhe gatishmëri për bashkëpunim në vend të nacionalizmit për përdorim të brendshëm dhe izolim të ri”.

Sipas Kryeministrit maqedonas zgjedhjet e ardhshme te ne nuk duhet të jenë pengesë për zgjidhjen e kundërshtimeve dypalëshe. Prandaj ai pret që i dërguari i posaçëm Vllado Buçkovski dhe ministrat e jashtëm të dy vendeve tona Bujar Osmani dhe Ekaterina Zaharieva t’i rimëkëmbin kontaktet e tyre pas festave të fundvitit duke kërkuar zgjidhjen e domosdoshme.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Greqia kërkoi në OKB që Turqia të kthejë statutin e muzeut të “Shën Sofjes” Greqia bashkë me një sërë organizatash ndërkombëtare, kërkon nga Turqia për të kthyer statusin e mëparshëm të muzeut të “Shën Sofjes” në Stamboll. Monumenti antik..

botuar më 21-02-26 3.00.MD

A është e pashmangshme që Bullgaria të drejtohet nga një koalicion?

Bullgaria ndodhet para zgjedhjeve më të rëndësishme që nga fillimi i tranzicionit drejt demokracisë, pohojnë analizatorët në vend. Deri në fillimin e fushatës paraelektorale mbeten ditë të numëruara. Sa njerëz do të shkojnë deri tek kutitë e votimit - kjo..

botuar më 21-02-25 11.59.PD

Për bullgarët Rusia, Kina dhe SHBA-ja do të jenë superfuqitë në të ardhmen e afërt

Duke i përgjigjur pyetjes se cilat do të jenë super fuqitë gjatë 2030 58% e bullgarëve e vendosin Rusinë në   vend të parë, 50% e vendosin Kinën dhe 46% - Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kjo tregon një studim global i Asociacionit Ndërkombëtar..

botuar më 21-02-23 12.02.MD