Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria ka shans të bëhet qendër për startimin e kompanive në intelektin artificial

Foto: pixabay.com

Bullgaria ka reputacionin e një qendre tërheqëse digjitale falë talenteve të saj teknologjikë. Ajo është ndër vendet me numrin më të madh të grave që punojnë në informatikë. Ne kemi një shans real për t'u bërë një qendër evropiane fillestare në fushën e intelektit artificial dhe teknologjive blockchain.

Këtë e tha Komisionerja Evropiane për Inovacionet dhe Kërkimet Shkencore, Maria Gabriell në hapjen e sesionit të parë për 2021 të Këshillit të ri Ekonomik dhe Social, njoftoi BTA.

Në fund të vitit 2020, Bullgaria u shfaq si një lidere potenciale në BE në teknologjitë avangarde me 47 kompani startuese në fushën e inteligjencës artificiale, shtoi Gabriell.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD