Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po rriten krimet kibernetike

Foto: arkiv

Gjatë vitit 2020 janë regjistruar 2100 kiber-incidente në hapësirën bullgare të internetit, vë në dukje Agjencia Shtetërore “Administrimi Elektronik”. Kjo përbën rritje me 9% në krahasim me vitin 2019. Më e madhe është përqindja e mashtrimeve – phishing – 47%. Pas tyre janë incidentet me kod të rremë – malware – 38%.

Kiber-sulmet janë kryesisht kundër autoriteteve shëndetësore, të lidhura me informacion për Covid-19. Janë prekur edhe institucionet financiare, ku mbizotërojnë letrat kërcënuese me kërkesa për shpërblesë.

Për shkak të mënyrës së re të punës në distancë po vëzhgohet rritje e abuzimeve me software-in për organizimin dhe zhvillimin e takimeve dhe trajnimeve online, si dhe me software-in për qasje nga distanca.

Më shumë nga rubrika

Një tërmet i vogël u regjistrua në Bullgarinë Perëndimore

Një tërmet i vogël me një madhësi prej 2.5 të shkallës Rihter u regjistrua sot në 6:08 në mëngjes pranë fshatit Osenovo rajoni i qytetit Bllagoevgrad, informon sajti i Institutit Kombëtar të Gjeofizikës, Gjeodezisë dhe Gjeografisë pranë Akademisë..

botuar më 21-03-06 11.38.PD

Konferenca dyditore ndërkombëtare “Japonia dhe rruga drejt suksesit” filloi në Universitetin e Sofjes

Departamenti i Gjuhës Japoneze në Fakultetin e Filologjisë Klasike dhe Moderne në Universitetin e Sofjes do të paraqesë rrugën e suksesshme të Japonisë për popullarizimin e kulturës së saj tradicionale dhe bashkëkohore në të gjithë botën. Në..

botuar më 21-03-06 11.03.PD

Mostrat pozitive për Covid-19 afrohen 18 për qind

Rastet e reja të Covid-19 për ditën janë 3004, me 16 876 teste të kryera. Gati 18 për qind nga mostrat ishin pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 5463 pacientë u shtruan në spital, 437 në njësitë e kujdesit intensiv. 1280..

botuar më 21-03-06 10.04.PD