Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Drejtori i ri i Agjencisë Telegrafike Bullgare është për aksesin e lirë tek informacioni i agjencisë

Kirill Vëllçev
Foto: arkiv

Drejtori i ri i Agjencisë Telegrafike Bullgare (BTA) Kirill Vëllçev ripohoi se në përputhje me konceptin e vet do të parashtrojë kërkesa për ndryshime në Ligjin për BTA, që të sigurohet akses falas tek informacioni i Agjencisë.

BTA është media e vetme shtetërore, për informacionin e së cilës duhet të paguhet. Në një intervistë për BNR Vëllçev vuri në dukjes se është absurde që institucionet shtetërore të paguajnë, që të marrin informacion nga një media shtetërore. Është absurde që ambasadat e huaja të paguajnë për informacionin e BTA-së në gjuhën angleze, që të kuptojnë se çfarë ndodh në Bullgari. Për ne është me rëndësi që të jemi të pranishëm në botë”, tha gjithashtu drejtori i ri i agjencisë.

“Para gënjeshtrës së shpejtë preferoj të vërtetën e vonuar” – iu përgjigj drejtori i ri një pyetjeje të drejtueses së BNR-së sa i përket vonimit të vogël të përhapjes së informacionit të BTA-së.


Më shumë nga rubrika

Rregulla të reja për hyrje në Bullgari nga vendet në zonën e kuqe

Nga e enjtja, 29 korrik, shtetasit bullgarë, personat me qëndrim të përhershëm ose afatgjatë në Bullgari dhe familjet e tyre, shtetasit e BE-së dhe Zonës Ekonomike Evropiane, punëtorët sezonalë dhe të huajit që duan të marrin dekret për shtetësi..

botuar më 21-07-27 7.28.MD

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD