Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i jashtëm bullgar dënoi arrestimet e protestuesve në Rusi

Ekaterina Zaharieva
Foto: EPA

Ministrja e Jashtme Bullgare Ekaterina Zaharieva u shpreh kundër ndalimit të protestuesve paqësorë në Rusi. “Ne dënojmë edhe një herë ndalimin me forcë të mbështetësve të Aleksej Navallni që protestojnë në mënyrë paqësore. Përdorimi i forcës disproporcionale bie në kundërshtim me angazhimet e Federatës Ruse për të respektuar të drejtat e njeriut.” Këtë e shkroi në rrjetin social “Twitter” Zëvendës Kryeministrja Zaharieva, njoftoi Ministria e Jashtme Bullgare. Sipas BTA, të arrestuarit pas protestave të së dielës në Federatën Ruse tejkaluan 5100.


Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD