Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e pensioneve dhe pagave me 6.6 mlrd leva (3 mlrd euro) gjatë mandatit të qeverisë

Bojko Borisov gjatë vizitës në Jamboll
Foto: facebook/boyko.borissov.7

Mbi 6.6 mlrd leva (3 mlrd euro) më shumë në krahasim me vitin 2017 ka investuar qeveria për të ardhura dhe pensione gjatë mandatit të tanishëm, deklaroi Kryeministri Bojko Borisov gjatë vizitës së tij në Jamboll.

Ministri i Financave Kirill Ananiev shtoi se gjatë katër viteve të fundit për pensionistët janë livruar 52 mlrd leva (27 mlrd euro) dhe rritja e pensioneve është 37%.

Të punësuarit në sferën buxhetore – mësuesit, policët dhe mjekët kanë marrë 33 mlrd leva (17 mlrd euro). Rrita e pagave të tyre është 62%.

“Autoriteti vendas dhe ai qendror punojnë në një sinkron të plotë”, ka komentuar Bojko Borisov, cituar nga zyra e shtypit e qeverisë.

Derisa Kryeministri është në Jamboll qytetarë të pakënaqur zhvilluan një procesion me automjete deri në shtëpinë e tij në Bankja, duke ngulur këmbë për dorëheqjen e qeverisë.

Më shumë nga rubrika

Stojço Kacarov

Propozojnë reformimin e sistemit shëndetësor

Duhet të fillojnë negociata për ndryshimet në Marrëveshjen Kornizë Kombëtare dhe në modelin e sistemit të kujdesit shëndetësor, si dhe të hiqen limitet për shtigjet klinike, tha Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Në një takim me udhëheqjet e..

botuar më 21-06-14 12.11.MD
Rosica Mateva

Po presin 800 makina të votimit nga Tajvani dhe 672 nga Holanda

Do të ketë më shumë se një makinë votimi në më shumë se 700 vendvotime në zgjedhjet parlamentare të 11 korrikut, tha para bTV Rosica Mateva, nënkryetare dhe zëdhënëse e Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ). “Nëse do të mbetemi me 9600 makina,..

botuar më 21-06-14 11.36.PD

Në 12 zona nuk ka të infektuar me Covid-19

42 janë rastet e reja të koronavirusit në vend. 1.21 për qind e 3470 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Më shumë të infektuar ka në qytetin e Sofjes - 7. Pastaj ndjekin rrethet e qyteteve Sliven,..

botuar më 21-06-14 9.07.PD