Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Antarktikët bullgarë tashmë janë në bazën “Shën Klementi i Ohrit”

Foto: Facebook/ Bulgarian Antarctic Institute

Ekspedita e 29-të Kombëtare Antarktike mbërriti në ishullin Livingston, ku ndodhet stacioni polar bullgar "Shën Klementi i Ohrit ", njoftoi Instituti Bullgar Antarktik. Pas një karantine 20-ditore në portin kilian të Punta Arenas, gjashtë antarktikët bullgarë u transportuan me anijen kërkimore spanjolle “Sarmiento de Gamboa”. Ata janë me shëndet të mirë.

Në zonën e bazës mbulesa e dëborës ka qenë e parëndësishme dhe shkarkimi i 1 ton ushqimi, 2.5 tonë karburanti dhe 6 ton materialesh ndërtimore ka ndodhur shpejt. Gjatë qëndrimit të shkurtër të antarktikëve në kontinentin e akullt është parashikuar që të bëhet remonti sezonal i bazës, të përfundojë ndërtimi i modulit modern laboratorik, të filluar në vitin 2020 dhe të rimbushet aparatura shkencore.


Më shumë nga rubrika

Prof. Kostadin Angellov

Partitë kritikuan shpërbërjen e shtabit kombëtar për luftimin e Covid-19

Deputetë nga “Bullgaria Demokratike”, “Ngrihu! Kriminelët jashtë!”, “Ka një popull të tillë” dhe “Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë” /DPS/ kritikuan shpërbërjen e Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e Covid-19 nga qeveria në dorëheqje. Sipas..

botuar më 21-04-16 1.56.MD

Parlamenti miratoi dorëheqjen e qeverisë

Pas debateve të gjata, Kuvendi Popullor miratoi dorëheqjen e qeverisë së tretë të udhëhequr nga Kryeministri Bojko Borisov. Vendimi u mor me 156 vota “pro” dhe pa asnjë “kundër” dhe “abstenim”. Deputetët nga ish partia qeverisëse GERB nuk u..

botuar më 21-04-16 1.29.MD
Dr. Ivan Maxharov

Thirrje për formimin e një shtabi të ri kundër pandemisë

Vakumi duhet të plotësohet sa më shpejt pas shpërbërjes së Shtabit Operativ Kombëtar për luftën kundër pandemisë Covid-19, bëri thirrje kryetari i Bashkimit Bullgar të Mjekëve, Dr. Ivan Maxharov, para BNT. Nevojitet një strukturë operative për..

botuar më 21-04-16 9.55.PD