Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Lehtësuan emërimin e punonjësve nga vende të treta

Foto: arkiv

Parlamenti ndryshoi Ligjin për të Huajt dhe lehtësoi migracionin e punonjësve. Shfuqizohet studimi i detyrueshëm i tregut të punës nga punëdhënësi, kur punëson shtetas të vendeve të treta dhe sigurimi i punës së pari për bullgarët.

Punonjësit nga vendet e treta nuk mund të jenë më shumë se 20% prej stafit të kompanisë, ndërsa në ndërmarrjet e vogla dhe të mesme duhet të jenë deri në 35%.

Parashikohet që e drejta për të hyrë dhe qëndruar në territorin e Bullgarisë për studim dhe arsimim të shtetasve të vendeve të treta të mund të ushtrohet në bazë të njoftimit nga një shtet i dytë anëtar i BE dhe të mos ketë nevojë për një regjim lejeje. Studentët - shtetas të vendeve të treta të diplomuar në Bullgari gjithashtu lejohen të vazhdojnë të punojnë në vend.


Më shumë nga rubrika

Parlamenti miratoi dorëheqjen e qeverisë

Pas debateve të gjata, Kuvendi Popullor miratoi dorëheqjen e qeverisë së tretë të udhëhequr nga Kryeministri Bojko Borisov. Vendimi u mor me 156 vota “pro” dhe pa asnjë “kundër” dhe “abstenim”. Deputetët nga ish partia qeverisëse GERB nuk u..

botuar më 21-04-16 1.29.MD
Dr. Ivan Maxharov

Thirrje për formimin e një shtabi të ri kundër pandemisë

Vakumi duhet të plotësohet sa më shpejt pas shpërbërjes së Shtabit Operativ Kombëtar për luftën kundër pandemisë Covid-19, bëri thirrje kryetari i Bashkimit Bullgar të Mjekëve, Dr. Ivan Maxharov, para BNT. Nevojitet një strukturë operative për..

botuar më 21-04-16 9.55.PD

Në Ditën e Kushtetutës Presidenti përshëndeti juristët

Presidenti Rumen Radev përshëndeti juristët dhe nëpunësit gjyqësorë në Bullgari me rastin e festës së tyre profesionale. Kreu i shtetit bëri thirrje që të të jenë të palëkundur në mbrojtjen e ligjit, të luftojnë pa kompromis kundër..

botuar më 21-04-16 9.33.PD