Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një bullgar zbuloi një ekzoplanet të ri

Foto: RenderArea

Një bullgar zbuloi një ekzoplanet të ri të afërt. Ekzoplaneti shkëmbor Gliese 486b ndodhet vetëm 26 vjet dritë larg nga Toka dhe është i përshtatshëm për analizë. Zbulimi u botua në revistën prestigjioze Science dhe autori kryesor është Dr. Trifon Trifonov - astronom nga Instituti i Astronomisë Max Planck në Heidelberg dhe i diplomuar në Universitetin e Sofjes, njoftoi BTA.

Gliese 486b është një nga të paktët ekzoplanetë që mund të na ndihmojë të njohim përbërjen e atmosferës primare planetare dhe të sigurojë informacion të rëndësishëm në lidhje me origjinën dhe evolucionin e planetëve tokësorë, tha Trifonov për BNT. Shkencëtari është pjesë e konsorciumit CARMENES, i cili bashkon 11 institucione shkencore në Spanjë dhe Gjermani. Qëllimi i tyre është të gjurmojnë më shumë se 350 yje xhuxh të kuq.


Më shumë nga rubrika

Një fushatë do t’u sqarojë fëmijëve sesi ndikon shpyllëzimi mbi ndryshimin e klimës

Fushata e parë për nga lloji i vet arsimore “Pylli dhe ndryshimet klimatike” me pjesëmarrjen e ekspertëve në pedagogjinë pyjore do të zhvillohet në territorin e Ndërmarrjes së Pyjeve Shtetërore Jugperëndimore. Ekspertët e pyjeve i njohin fëmijët me..

botuar më 21-04-18 8.15.PD

Sofja do të ketë një park të dytë arkeologjik deri në fund të verës

Terreni, në afërsi me qendrën e qytetit ( një pjesë nga rajoni “Llozenec”) ishte shpëtuar nga synimet investuese për ndërtim pas vitit 2001, kur studimet arkeologjike u rivendosën nga arkeologët Konstantin Shallganov dhe Mario Ivanov nga Muzeu..

botuar më 21-04-18 7.10.PD
Kisha “Shën martiri Dhimitri i Selanikut” në qytetin Vidin

Po restaurojnë kisha me një vlerë të madhe kulturore dhe historike

Mbi 2 milionë euro për restaurimin e kishave dhe të banesave e godinave kishtare me një rëndësi kombëtare dha në mbledhjen e vet të fundit të rregullt qeveria. Afro një çerek nga paratë  jepen për konservimin dhe restaurimin e manastirit të..

botuar më 21-04-17 8.10.PD