Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sot shënojmë Ditën e Shakasë

Salla e re e e pasqyrave në Muzeun e Humorit dhe Satirës në Gabrovo
Foto: Rosina Pençeva

Sot festojmë Ditën Ndërkombëtare të Humorit dhe Shakasë. Këtë ditë Muzeu Bullgar i Humorit dhe Satirës në qytetin Gabrovo shënon përvjetorin e vet të 49-të. Motori kryesor për krijimin e muzeut është drejtori i tij i parë Stefan Furtunov, një këshilltar juridik për nga profesioni, por edhe një koleksionist i pasionuar i anekdotave të Gabrovos.

Përveç sensit të tyre të humorit, banorët e Gabrovos janë të njohur edhe si kursimtarë të mëdhenj. Vetë ata tregojnë për veten e tyre se "... kur pinë çaj, thikat nxehen - në mënyrë që të mos mund të thithet nga vaji", "bishtat e maceve priten për t'u mbyllur më shpejt dera, kështu që dhoma të mos ftohet... ", "të dielën hedhin valle me pantofla që të mund të dëgjojnë falas muzikën e fshatit fqinj Sevlievo ... ".


Më shumë nga rubrika

Një tandem regjisorësh bullgarë janë në krye të jurisë së “Ditëve të Venecias”

Mina Mileva dhe Vesella Kazakova do të kryesojnë jurinë e programit prestigjioz “Ditët e Venecias” (Giornatte degli autori) në festivalin më të vjetër të filmit në botë. Lajmi erdhi disa ditë, pasi filmi i regjisoreve bullgare me titull “Gratë vërtetë..

botuar më 21-08-01 9.05.PD

Disa bullgarë e kthyen katedralen në Amsterdam në një kanavacë në të cilën "pikturuan" historinë e Van Gogh dhe Rembrandt

“Njeriu duhet të ketë vdekur shumë herë, që të mund të pikturojë në këtë mënyrë. Me shumë të drejtë e quajnë Rembrandt in “magjistari” – këtë e shkruan Vincent Van Gogh me admirim për bashkatdhetarin e tij në një nga letrat drejtuar vëllait..

botuar më 21-07-29 7.05.PD

Pjesëmarrësit në Shkollën e parë Verore në Gjuhën Bullgare në Universitetin e Tiranës morën certifikatat e tyre

Më 23 korrik 2021 Ambasadori bullgar në Shqipëri Momçill Rajçevski u dorëzoi certifikata pjesëmarrësve në Shkollën e parë Verore në Gjuhën Bullgare në Universitetin e Tiranës. Ambasadori Rajçevski theksoi Programin që po përgatitet nga të dyja vendet..

botuar më 21-07-26 8.06.MD