Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këmbimi i mallrave Bullgari – SHBA është mbi 1 mlrd. dollarë për vitin 2020

Olivier Marquette
Foto: amcham.bg

Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë në Bullgari, Olivier Marquette, përgëzoi Kryeministrin Bojko Borisov se në përfundim mandatit të tij ka siguruar stabilitetin politik në vend. 

“Bullgaria ka një potencial të madh për të tërhequr më shumë investime,” shtoi Market. Biznesmeni theksoi sigurinë e energjisë dhe pavarësinë e vendit si një sukses të madh. Në një takim me udhëheqjen e Dhomës, Kryeministri Borisov vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara janë partneri kryesor i tregtisë së jashtme të Bullgarisë. Ndërsa qarkullimi tregtar midis dy vendeve në vitin 2020 ka tejkaluar për herë të parë nivelin e mbi 1 miliard dollarë, shkruan Gazeta “Trud”.


Më shumë nga rubrika

Mbarështimi i deleve në Bullgari – një sektor plot sfida

Regjistrimi i parë i bagëtive pas Çlirimit u zhvillua gjatë vitit 1887. Në kuadrin e tri viteve  numërimi i kafshëve mes të cilave janë dhe delet, është bërë 4 herë. Të dhënat tregojnë  se gjatë vitit 1910, në vendin tonë  janë rritur mbi 8 600 000..

botuar më 21-05-18 10.56.PD

Nuk ka treg për trëndafilat vajore bullgare

40 për qind e masiveve të mbjella me trëndafila vajore do të mbeten të pambledhura. Në vjeshtë disa nga prodhuesit do të asgjësojnë plantacionet, parashikon Asociacioni i Prodhuesve të Trëndafilave. Arsyet janë mungesa e tregjeve, njoftoi BNR...

botuar më 21-05-14 12.47.MD

Biznesi mund të blejë rrymë elektrike nga BE-ja

Që nga 11 maji Bullgaria ka qasje të plotë në tregun e vetëm të integruar evropian të energjisë elektrike përmes platformës Day Ahead. Tani çdo biznes bullgar mund të blejë energji elektrike nga një vend i BE me një datë të dorëzimit të nesërmen...

botuar më 21-05-11 10.55.PD