Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vdiq gazetari i njohur bullgar Georgi Koritarov

Foto: BGNES

“Si ngjarje dhe tendenca kryesore të këtyre zgjedhjeve mund të veçojmë në radhë të parë shuplakën që votuesit bullgarë u bënë formacioneve nacionaliste të ekstremit të djathtë. Asnjë nga partitë që shprehin ambicie shoviniste nacionaliste nuk pritet të hyjë në Parlamentin e ardhshëm” – kështu gazetari Georgi Koritarov komentoi rezultatet e para të zgjedhjeve parlamentare në vend.

Sot gazetari i njohur vdiq papritmas në moshën 61 vjeç. Ai filloi karrierën e vet të gazetarit në gazetën e parë të ndryshimeve demokratike “Demokracia” në vitin 1990. Që nga viti 1992 filloi punë në radion “Evropa e Lirë”, ku së pari ishte reporter politik, kurse më vonë u bë drejtues i programeve. Ka punuar gjithashtu në televizionet private bullgare, si televizioni “Nova” dhe “Evropa”.

Georgi Koritarov zotëronte shumë gjuhë. Përdorte edhe gjuhën shqipe.

U prehtë në paqe!


Më shumë nga rubrika

Kampionët evropianë në statistikë: Ne donim ta prezantonim Bullgarinë në mënyrën më të mirë

Pas sukseseve të shumta të nxënësve bullgarë në olimpiadat botërore në informatikë, matematikë, gjuhësi dhe në një sërë disiplinash të tjera, tani erdhi koha për një medalje në fushën e statistikës. Gara për nxënësit e shkollave të mesme u..

botuar më 22-06-28 2.13.MD
Xhon Vincent Atanasov (1903 - 1995) dhe një kopje e kompjuterit elektronik të Atanasov-Berry

Xhon Atanasov - babai i kompjuterit elektronik

“Bullgari - babai i kompjuterit elektronik” ashtu është i njohur në atdheun e babait të tij Xhon Vincent Atanasov (John Vincent Atanasoff), i lindur më 4 tetor 1903 në Hamilton, SHBA. Karriera profesionale e novatorit, i lindur në një familje të..

botuar më 22-06-15 5.47.MD

Pierre Colliot: Frankofonia në Bullgari është Frankofonia e zemrës

Që nga shtatori 2021, Pierre Colliot është Drejtor i Institutit Francez të Kulturës dhe Këshilltar për Bashkëpunim dhe Çështje Kulturore në Ambasadën Franceze. Arsyeja e takimit tonë ishte Nata e fundit Evropiane e Muzeve, por kjo na lejoi ta..

botuar më 22-06-06 7.15.PD