Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Bojko Borisov me përshëndetje ndaj mjekëve me rastin e festës së tyre profesionale

Bojko Borisov
Foto: Këshilli i Ministrave

"Unë jam i bindur se edhe qeveria e re do të vazhdojë të mbështesë punonjësit shëndetësorë në të njëjtën mënyrë," shkroi Kryeministri Bojko Borisov në Facebook me rastin e festës profesionale të mjekëve. "Me shumë humanizëm dhe profesionalizëm, ata arritën të përballen me situatën e vështirë, duke punuar vitin e fundit pa një ditë pushimi. Pikëllohemi për ata që humbën betejën me sëmundjen," tha ai.

Sipas Kryeministrit, imunizimi po përparon dhe së shpejti do ta mundim koronavirusin. "Janë siguruar pajisje të mjaftueshme mbrojtëse, vaksina dhe ilaçe. Punëtorët në vijën e parë marrin një shtesë prej 1 000 levash /500 euro/ pranë pagave të tyre ", gjithashtu shkruan Bojko Borisov.


Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD