Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB do të propozojë një variant për qeverisje të re

Bojko Borisov
Foto: Zyra e shtypit e qeverisë

Kryeministri Bojko Borisov ka njoftuar se partia e tij do të ofrojë një mundësi për një qeveri të re. Duke hapur mbledhjen e rregullt të qeverisë, ai i përshëndeti ministrat për fitoren në zgjedhje me fjalët: "Ne mund të themi me krenari se kemi përmbushur të gjitha zotimet dhe premtimet tona, kështu që me përvojën tonë, ekspertizën dhe 10% përparësi para rivalit tjetrit në zgjedhje jemi të detyruar për të propozuar një mundësi qeverisjeje".

Sipas tij, zgjedhjet e reja nuk janë një mundësi e mirë. Bojko Borisov këshilloi "homologun e tij - politiku Sllavi Trifonov" - udhëheqësin e partisë së dytë "Ka një popull të tillë" të marrin përgjegjësinë dhe të fillojnë organizimin e përbërjes së kabinetit të tij.


Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD