Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vllad Tenev - bullgari i parë në listën e “Forbes”-it për njerëzit më të pasur në botë

Vllad Tenev
Foto: BGNES

Themeluesi i platformës së tregtimit të aksioneve pa komision Robinhood Vllad Tenev u bë zyrtarisht miliarderi i parë, i lindur dhe i rritur në Bullgari, i cili hyn në listën e “Forbes” me njerëzit më të pasur në botë.

Vlladimir ose më mirë i njohur si Vllad Tenev u rendit në klasifikimin e botimit prestigjioz për vitin 2021 në vendin e 2574 me një pasuri neto nga 1 miliard dollarë.

Platforma arriti të tërheqë shumë interes nga investitorët e vegjël, si dhe kapital, i cili e ka kthyer atë në një kompani për disa miliardë dollarë, njoftoi BGNES. Gjatë vitit të kaluar, Robinhode arriti një vlerësim të tregut prej 11.2 miliardë dollarësh.

Vlladimir Tenev lindi në qytetin bregdetar bullgar Varna, u transferua për të banuar në Shtetet e Bashkuara bashkë me prindërit e tij në vitin 1992. Ata të dy janë ekonomistë dhe aty para tyre u hap mundësia të punojnë në Bankën Botërore në Uashington.


Më shumë nga rubrika

Albert Hadjiganev dhe ekspozita e tij e ëndërruar bullgare “Mimesis”

“Unë jam përkthyes – përkthyes i ndjenjave!”. Kështu e përcakton veten piktori Albert Hadjiganev. Kur sheh diçka të bukur, diçka që arrin ta emocionojë vërtet, ai gjithmonë ndjen nevojën për t’ua përcjellë këtë emocion të tjerëve. Sidoqoftë, u..

botuar më 21-10-13 7.15.PD
Profesori Ivajllo Gruev

Figura e shpëtimtarit – ende e kërkuar, pavarësisht nga mësimet e hidhura nga e kaluara

Si duket Bullgaria në prag të zgjedhjeve të treta parlamentare për vitin dhe votimi i rregullt për president dhe nënpresident? Cilat janë shpresat për formimin e një shumice stabilizuese, e cila të jetë në gjendje të emërojë një qeveri? Këto..

botuar më 21-10-10 10.35.PD

Jana Skallkina – përkthyesja ruse nga gjuha bullgare

Shpesh e pyesin Jana Skallkinën se cila është lidhja e saj me Bullgarinë dhe në këtë nuk ka asgjë të çuditshme, sepse niveli i zotërimit të gjuhës bullgare është shumë i lartë. Përkthyesja e re e talentuar nuk ka rrënjë bullgare dhe dashuria e saj..

botuar më 21-09-26 1.35.MD