Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zbuluan gjurmë bullgare në një arsenal çek të hedhur në ajër

Emilijan Gebrev
Foto: BGNES

BBC zbuloi gjurmë bullgare në shpërthimin e depove të municionit në Republikën Çeke në vitin 2014. Sipas medias, një nga personat që është përgjigjur për armët e ruajtura në Vrabjetice, të destinuara për në Ukrainë, ka qenë pikërisht tregtari bullgar i armëve Emilijan Gebrev. Gjashtë muaj pas shpërthimit ai ka qenë objekt tentative me një substancë të panjohur në Sofje.

Pse inteligjenca ruse hodhi në erë magazinën në Vrabjetice, pyet BBC dhe përgjigjet se sipas burimeve të besueshme, Emilijan Gebrev ka ruajtur atje armë të destinuara për Ukrainën. Provës për ta helmuar Gebrevin i kushtohet një vëmendje më serioze që në vitin 2018 pas përdorimit të substancës helmuese "Noviçok" në Salisbury kundër ish-hetuesit rus Sergej Skripal, shtoi media.


Më shumë nga rubrika

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 426

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko..

botuar më 21-05-07 5.41.MD