Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Eksplozioni në Çeki duhej të shpërthente në Bullgari

Foto: arkiv

Sipas hetimit eksplozioni në Varbetice /Vrbětice/ të Çekisë duhej të shpërthente në territorin bullgar dhe jo në Çeki, njoftoi Deutsche Welle bashkë me një informacion të autoriteteve çeke se hetuesit rusë Aleksandër Mishkin dhe Anatolij Çepiga kanë marrë pjesë në diversion.

Shpërthimi i një depoje për armë në Varbetice gjatë tetorit të vitit 2014 nuk duhej të ndodhte në territorin çek – deklaroi Ministri i Punëve të Brendshme të Çekisë Jan Hamaçek në eterin e televizionit shtetëror çek. Ka pasur plane që municionet të hidhen në ajër më vonë, pas transportimit të tyre deri në Bullgari. Të dhënat tregojnë se në blerje ka marrë pjesë edhe tregtari bullgar Emilijan Gebrev.

Më shumë nga rubrika

Mbi 4% janë të infektuarit me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

241 janë rastet e reja të koronavirusit në vend pas 5853 testeve të kryera. 4.12% e mostrave janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Më shumë janë të infektuarit në qytetin e Sofjes – 66, rrethin e Varnës - 30 dhe të Veliko Tërnovos..

botuar më 21-05-10 8.44.PD

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan..

botuar më 21-05-08 9.05.PD

Gjatë 10 viteve të fundit toka bujqësore në Bullgari është rritur 9%

Ekonomitë në Bullgari kanë rritur sipërfaqen e përdorur bujqësore me 9%. Këtë e tregojnë të dhënat paraprake të regjistrimit të ekonomive bujqësore gjatë vitit 2020, njoftoi Ministria e Bujqësisë. Në vitin 2010 sipërfaqja bujqësore ka qenë..

botuar më 21-05-08 8.05.PD