Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një holandez hyri në Këshillin Bashkiak të Veliko Tërnovos

Jakob van Balejn
Foto: Zdravka Masljankova

Veliko Tërnovo u bë qyteti i parë në Bullgari, në të cilin interesat e vendasve mbrohen nga një i huaj. Në vigjilje të festave të Pashkëve holandezi Jakob van Balejn u bë pjesë e këshillit bashkiak, pasi juristi Kallojan Jankov u zgjodh deputet në Kuvendin Popullor.

Jakov van Balejn është 72 vjeçar dhe banon në Bullgari tashmë 11 vjet. Për herë të parë ka ardhur në vendin tonë si turist në vitin e largët 1967.

Për të qytetarët e Veliko Tërnovos thonë se është një patriot më i madh nga vendasit. Ai qëndron pas çdo kauze të gjelbër në qytet, ishte në ballë të protestave anti-qeveritare verën e kaluar duke raportuar për mediat holandeze për atë që po ndodhte në Bullgari.

Ndër qëllimet e tij janë krijimi i mundësive për zhvillimin e turizmit të qëndrueshëm në rajonin e Veliko Tërnovos, tha korrespodentja jonë Zdravka Masljankova.


Më shumë nga rubrika

Votimi i diasporës bullgare u shton vlerë zgjedhjeve në vend

Në votën e parakohshme parlamentare më 11 korrik për herë të parë jashtë shtetit pritet të hapen një numër rekord qendra të votimit   - më se 750. Që prej 30 vjetësh diaspora bullgare voton jashtë vendit por kjo e drejtë akoma ngjallë debate. Për..

botuar më 21-06-17 12.58.MD

Fshatrat bullgare po kthehen në shkretëtira demografike

Popullsia e Bullgarisë në këtë moment është përafërsisht rreth gjashtë milionë e gjysmë njerëz. Proceset e shpopullimit të vendit po thellohen dhe prognoza e zymtë e studiuesve tregon se deri në vitin 2040 popullsia jonë do të tretet me rreth ¼...

botuar më 21-06-17 11.57.PD

Qendra e Sofjes transformohet në një “qytet të verës”

Një qytezë speciale e verës në qendër të Sofjes, mbi 1000 lloje verë prej 12 shteteve ballkanike, një program i larmishëm muzikor dhe kulinar - e gjithë kjo i pret vizituesit e Festivalit të Dhjetë Ndërkombëtar Ballkanik të verës, i cili do të..

botuar më 21-06-17 7.15.PD