Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BSP është duke marrë vendim për mandatin për formimin e kabinetit të ri

Kornelija Ninova
Foto: BGNES

Në një Këshill Kombëtar sot Partia Socialiste Bullgare (BSP) është duke diskutuar nëse ta pranojë mandatin për formimin e qeverisë, i cili pritet të dorëzohet personalisht nga Presidenti Rumen Radev më 5 maj. Më herët sot në një miting-koncert me rastin e 1 majit liderja e BSP Kornelija Ninova deklaroi se do të merret vendimi më i mirë për Bullgarinë. Sipas fjalëve të saj po shqyrtohen tri variante – kthimi i mandatit, formimi i qeverisë, ose propozimi i një kabineti prej ekspertësh me mandat të kufizuar, transmetoi reporteri ynë Daniell Inkov.

Më shumë nga rubrika

Kopshti Botanik në Sofje shënon Festën e Barnave Mjekësore me një pazar të bimëve medicinale

Më 24 qershor, Dita e Enjos, e njohur në Bullgari si festa e bimëve mjekësore, do të shënohet në Kopshtin Botanik Universitar - Sofje. Do të ketë një pazar me bimë medicinale dhe aromatike dhe erëza gjatë gjithë ditës. Para mesditës, programi..

botuar më 21-06-24 4.50.PD

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me homologun e tij shqiptar Olsian Çela

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me kryeprokurorin shqiptar Olsian Cela, bëri të ditur zyra e shtypit e Prokurorisë. Të dy kryeprokurorët diskutuan çështje me interes të përbashkët, luftën kundër krimit të organizuar dhe bashkëpunimin midis..

botuar më 21-06-23 7.29.MD

Përfaqësuesit e biznesit dhe qytetarët kërkojnë hapjen e Ilinden-Eksohi

Sonte qytetarët bullgarë u mblodhën për të protestuar në rrugën Goce-Dellçev-Dramë. Arsyeja e pakënaqësisë së tyre është pika e mbyllur kufitare "Ilinden-Eksohi". Pasi dështuan përpjekjet e autoriteteve rajonale në dy rajonet kufitare për të gjetur..

botuar më 21-06-23 7.08.MD