Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nën 6% janë rastet e reja të Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Foto: BGNES

367 janë rastet e reja të koronavirusit në vend, tregojnë 6 206 testet e kryera ditën e fundit të pushimeve për Pashkët. Mostrat pozitive janë 5.9%, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Në të gjitha rrethet rastet e reja janë nën 100. Më shumë të infektuar rishtas ka në qytetin e Sofjes – 68, pasuar nga rrethet e Varnës - 66, të Burgasit - 34 dhe të Plovdivit - 21.

47 357 janë pacientët aktivë të regjistruar. 6670 pacientë me koronavirus u shtruan në spital. 637 prej tyre ndodhen në njësitë e kujdesit intensiv. 61 persona me Covid-19 kanë vdekur në 24 orët e fundit. 1058 u kuruan.

Numri i përgjithshëm i vaksinuarve arriti në 844 ,643, bashkë me 11 133 dozat e injektuara brenda harkut të shënuar kohor prej 24 orësh. 225 387 njerëz janë imunizuar me dozën e dytë.


Më shumë nga rubrika

Pandemia dhe thatësira ulën çmimin e tokës së punueshme

Çmimi i tokës bujqësore dhe qiraja prej saj po bie për herë të parë pas një rritjeje 8-vjeçare, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Në vitin 2020, për shkak të pandemisë, çmimi mesatar për një dynym të tokës së punueshme në Bullgari..

botuar më 21-06-23 2.19.MD
Bojko Rashkov

Sinjale për presion mbi qytetarët për shkak të zgjedhjeve

Prefekti i Smoljanit njoftoi se në rrethin e tij, në disa nga vendbanimet, ka presion të paparë deri tani mbi qytetarin e zakonshëm bullgar në lidhje me zgjedhjet e ardhshme të parakohshme. Kjo u njoftua nga Zëvendës Kryeministri dhe Ministër i..

botuar më 21-06-23 2.03.MD

KQZ nuk sheh asnjë shqetësim në deklaratat e qeverisë së përkohshme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka hedhur poshtë ankesën e një prej koalicioneve të regjistruara për pjesëmarrje në zgjedhjet parlamentare kundër Kryeministrit Stefan Janev dhe ministrave në qeverinë e përkohshme. Sipas koalicioni ka..

botuar më 21-06-23 10.59.PD