Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pritet një rritje e trefishtë e turistëve nga Rusia

Foto: BNR - Burgas

Fluturimet nga Rusia në Bullgari nuk janë anuluar, tha për BNT Rumen Draganov, kryetari i Institutit për Analiza dhe Vlerësime në Turizëm. "Nuk ka asnjë ndryshim në pritjet për qëndrimet e tregut rus. Ne nuk jemi të befasuar se në maj u anuluan fluturime të rezervuara paraprakisht. Të gjithë që punojnë në turizëm e dinë se si është gjatë majit," tha Draganov. Sezoni turistik veror fillon më 22 qershor dhe mbaron më 22 shtator.

"Ne presim nga tregu rus të trefishojë numrin e turistëve, sepse vitin e kaluar kishte shumë pak - më pak se 50 000," shpjegoi Draganov. "Rezervimet janë në fuqi të plotë. Nuk ka pasur një interes kaq të madh për udhëtime në vitet e mëparshme. Po flasim për vendet evropiane. Interesi kryesor i Bullgarisë janë vendet evropiane," tha Draganov.

Më shumë nga rubrika

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët që hyjnë në Greqi, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en), pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në vend po të..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD

Bashkatdhetarët tanë jashtë vendit gjithnjë e më pak po mbështesin financiarisht të afërmit e tyre në Bullgari

Paratë që emigrantët bullgarë dërgojnë nga jashtë për familjet e tyre në Bullgari janë ulur gati pesë herë për periudhën janar-prill 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020. Sipas Bankës Popullore Bullgare prillin e kaluar bullgarët..

botuar më 21-06-18 3.13.MD