Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nuk ka treg për trëndafilat vajore bullgare

Foto: BGNES

40 për qind e masiveve të mbjella me trëndafila vajore do të mbeten të pambledhura. Në vjeshtë disa nga prodhuesit do të asgjësojnë plantacionet, parashikon Asociacioni i Prodhuesve të Trëndafilave. Arsyet janë mungesa e tregjeve, njoftoi BNR. Mbledhja e trëndafilave do të fillojë më vonë dhe do të shoqërohet me probleme serioze, thekson prodhuesi Hristo Nikollov. Përpunuesit ofrojnë rreth 80 cent për kilogram, që është 50 eurocent më pak se sa pritej. Nuk ka punëtorë, gjithashtu tregje. Kjo është arsyeja pse disa nga destileritë nuk do të hapen fare, dhe disa nga pronarët do të braktisin të korrat. “15 000 ton ishin rendimentet e trëndafilit në vitin 2020. Unë mendoj se këtë vit do të biem nën 10 000 ton”, parashikoi Nikollov.


Më shumë nga rubrika

Korrjet parashikohet të jenë të mira, por kur do të ndalen shirat?

Tanimë jemi në sezonin e verës, nga i cili në një shkallë të madhe varet se sesi do të jetë buka jonë gjatë vitit. Populli bullgar thotë “një ditë ushqen vitin” dhe kjo fjalë e urtë lidhet pikërisht me periudhën e korrjes, kur dikur familje të tëra..

botuar më 21-06-24 7.00.PD

Shafrani ekologjik buzë detit - një mision i vështirë, por i mundshëm

Lulja e vogël shafran gjatë periudhës së pranverës gëzon syrin e fermerëve me ngjyrën e vet delikate, kurse gjatë periudhës së vjeshtës kthehet në një produkt, i cili ka një çmim mjaft më të lartë se floriri. Shafrani është “erëza e jetës” për..

botuar më 21-06-23 7.00.PD

Bullgaria është shtëpi e një nga 8 super kompjuterët në BE

Nga fillimi i korrikut, një super kompjuter, pjesë e një rrjeti të përbashkët evropian për sistemet kompjuterike të teknologjisë së lartë EuroHPC, do të fillojë të veprojë në Bullgari. Në qershor 2019 organizata evropiane përzgjodhi tetë vende në..

botuar më 21-06-22 10.30.PD