Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria e përkohshme do të kërkojë para nga taksapaguesit e mëdhenj

Foto: BGNES

Pavell Tonev u emërua drejtor i Agjencisë “Dogana”, njoftoi Ministri i Financave Asen Vasilev në një konferencë për shtypin.

Shefja e Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave Galja Dimitrova, u çlirua nga posti për shkak të mbledhjes së ulët të fondeve dhe konfirmimit të ulët të akteve të auditimit. Drejtor Ekzekutiv i Agjencisë u emërua Rumen Specov. Detyra e tij është të rrisë të ardhurat me fokus mbi taksapaguesit e mëdhenj dhe të hiqet presioni mbi tatimpaguesit e vegjël, sqaroi Vasilev.

Ministri i përkohshëm përmendi që deri në fund të vitit, mund të duhet që shteti të emetojë deri në 1.8 miliardë euro borxh. Por ai premtoi më shumë qartësi mbi këtë temë pas disa ditësh, njoftoi BGNES.


Më shumë nga rubrika

Ekziston një dialog midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut

Republika e Maqedonisë së Veriut është vendi më i rëndësishëm dhe mik i ngushtë, prandaj zhvillimi i marrëdhënieve dypalëshe është me rëndësi për Bullgarinë . Kjo kërkon kontakte të rregullta, dialog dhe bashkëpunim, tha Presidenti Rumen Radev..

botuar më 21-06-17 7.59.MD
Bujar Osmani dhe Svetllan Stoev

Bullgaria pret hapa konkretë nga Republika e Maqedonisë së Veriut

Në forumin përfundimtar në Antalia, në kuadër të presidencës së rotacionit të Turqisë të Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore (SEECP), Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev u takua sot me Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës..

botuar më 21-06-17 5.31.MD

Komisionerja e BE Stela Kiriakidou u bëri thirrje bullgarëve që të vaksinohen

Bullgaria do të marrë nga Komisioni Evropian një metodologji për vlerësimin e numrit të njerëzve në vend që kanë hasur tashmë virusin. Këtë e tha Ministri i Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov, në një brifing të përbashkët me Komisioneren Evropiane për..

botuar më 21-06-17 4.52.MD