Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB: Qeveria teknike e kthen oligarkinë nga jashtë në pushtet

Toma Bikov
Foto: BGNES

Sipas Nënkryetarit të GERB Tomisllav Donçev, nëdrrimi i figurave kryesore në Agjencinë Doganore dhe në Agjencinë e të Ardhurave është një përpjekje për të kontrolluar aparatin shtetëror. Sipas ish-deputetit nga partia GERB Toma Bikov ka lidhje midis emërimeve dhe biznesmenit Vasill Bozhkov, i cili është fshehur në Dubai.

"Qëllimi i kabinetit të përkohshëm është që një pjesë e oligarkisë që jeton jashtë vendit të rifitojë pozicionin e saj në qeverisjen e vendit. Ministri i Financave duhet të përgjigjet nëse shefi i ri i Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave, Rumen Specov, ka jetuar në Dubai në vitet e fundit." Për këtë këmbënguli Bikov në një konferencë shtypi të GERB.

Më shumë nga rubrika

Rosica Mateva

Pushuesit në Bullgari nuk do të mund të votojnë më 11 korrik

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve - KQZ vendosi që njerëzit që do të pushojnë më 11 korrik, kur do të zhvillohen zgjedhjet e parakohshme, dhe nuk kanë adresë të regjistruar në vendpushimin përkatës nuk do të mund të votojnë. Arsyeja është se nuk ka..

botuar më 21-06-24 6.00.MD
Presidenti Radev

Bullgaria ka një pozitë të qartë ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut

Para mbledhjes në Këshillin Evropian në Bruksel, Presidenti Rumen Radev komentoi se muajin e gjysmë të fundit Bullgaria ka qenë nën presion të jashtëzakonshëm nga partnerët evropianë që pikërisht në këshillin e sotëm të nisen negociatat për..

botuar më 21-06-24 3.52.MD
Piloti i vdekur Valentin Terziev

Kutia e zezë e MiG-29 u hoq nga deti

U hoq nga deti kutia e zezë e avionit MiG-29 që u rrëzua në Detin e Zi, pilotuar nga majori i vdekur Valentin Terziev . Avioni u zhduk në det afër Shablla gjatë një stërvitjeje natën e 9 qershorit. Informacioni për shkaqet e aksidentit duhet të..

botuar më 21-06-24 1.06.MD