Viktoria Georgieva mori pjesë në hapjen e "Eurovision 2021" në Roterdam

Viktoria Georgieva
Foto: EPA/BGNES

Konkursi i Këngës Eurovision 2021 u hap zyrtarisht me një ceremoni zyrtare në Roterdam. 39 pjesëmarrësit në garë u përshëndetën në një qilim me ngjyrë bruzi ose përmes përfshirjeve në internet.

Përfaqësuesja bullgare në konkurs Viktoria tha se i pëlqen të këndojë për histori personale në jetës, sepse kjo mund të lidhë njerëzit me muzikën e saj.

Viktoria Georgieva do të këndojë me numrin 13 në gjysmëfinalen e dytë, e cila do të mbahet më 20 maj 2021. Për t'u klasifikuar në finalen e madhe më 22 maj, Bullgarja do të konkurrojë me interpretues në grupin e saj nga 16 vende të tjera.

Ceremonia e hapjes u transmetua drejtpërdrejt në kanalin YouTube të Eurovision.Më shumë nga rubrika

No more – hiti i ri i këngëtares Poli Genova

Poli Genova , një nga këngëtaret më të suksesshme të muzikës pop bullgare, prezantoi këngën e saj më të re No more. Interpretuesja e hiteve “Në inat”, “Ditë të kripura”, If Love Was a Crime etj., e lidhim me vendin prestigjioz të katërt të cilën..

botuar më 21-06-21 10.16.PD

Kuarteti “Sllavej” – 30 vjet dritë, muzikë dhe dashuri

Kuarteti “Sllavej” feston 30 vjetorin e fillimit të vet - kohë, gjatë së cilës  ansambli konfirmoi famën botërore dhe sukseset e të kënduarit popullor bullgar të dhomës, një fenomen i vërtetë në këngët popullore polifonike. Historia..

botuar më 21-06-20 11.45.PD

Pllaja Devetashko kthehet në një qendër të xhazit

Që nga viti 2015 e këtej livadhi midis fshatrave Gorsko Slivovo dhe Kërpaçevo në rajonin e qytetit Loveç strehon adhuruesit e xhazit. Festivali “Jazz nën yjet e Pllajës Devetashko” sivjet fillon më 19 qershor në shpellën “Garvanica” pranë fshatit..

botuar më 21-06-18 7.15.PD