Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria me Nr. 13 në gjysmëfinalet e dyta të “Eurovision”

Viktoria Georgieva
Foto: eurovision

Përfaqësuesja bullgare në "Eurovision" Viktoria Georgieva do të këndojë me Nr. 13 në gjysmëfinalen e dytë të "Eurovision", e cila do të mbahet më 20 maj 2021. Kjo u njoftua nga organizatorët e konkursit muzikor të Bashkimit Evropian të Radio-Televizioneve.

Viktoria, e cila përfaqëson Bullgarinë me këngën "Growing Up is Getting Old", do të konkurrojë në gjysmëfinale me përfaqësues nga 16 vende - San Marino, Estonia, Greqia, Republika Çeke, Austria, Polonia, Moldavia, Islanda, Serbia, Gjeorgjia, Shqipëria , Portugalia, Finlanda, Letonia, Zvicra, Danimarka. Finalja është më 22 maj.Më shumë nga rubrika

Sot festojmë Ditën Botërore të Rock and Roll-it

Sot festojmë Ditën Botërore të Rock and Roll-it, megjithëse ngjarja historike që shënon fillimin e kësaj feste është 12 prilli 1954, kur Bill Haley incizoi këngën e tij “Rock around the clock”, tregojnë burimet e BNR-së. Një nga grupet e para rock në..

botuar më 21-04-13 6.05.PD

“Krivo Sadovsko” në stilin e Svishtovit nga Holanda

Muzika duhet të pasqyrojë jetën, që të mund të jetë e vërtetë dhe e çiltër, të mund të tregojë dhe të prekë - është i bindur Ljudmill Krumov . Si pjesa më e madhe e muzikantëve, pavarësisht nga bllokimi, ai vazhdon të punojë dhe të..

botuar më 21-04-12 11.37.PD

Pavell Minev: “Kultura bullgare është forca e popullit tonë”

“ Paganini i ardhshëm është bullgar!” bëri të ditur disa kohë më parë revista italiane Grazia në lidhje me debutimin e fëmijës-çudi 6 vjeç Pavell Minev. Ai ka lindur në qytetin Pleven  dhe mësimet e veta të para i merr nga nëna e tij Jova..

botuar më 21-04-11 7.40.PD