Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Viktoria Georgieva – në vend të 11 në “Eurovision”

Viktoria Georgieva
Foto: BGNES

Pjesëmarrësja bullgare në Eurovision Viktoria përfundoi e njëmbëdhjeta në finalen e madhe. Këngëtarja e talentuar mori gjithsej 170 pikë nga publiku dhe juria për këngën e saj "Growing Up is Getting Old" - së bashku me përfaqësuesen e Greqisë të renditur në vendin e dhjetë.

"Unë jam shumë e lumtur për Italinë, shpresoj se të gjithë bullgarët janë krenarë për performancën time në Roterdam," tha Viktoria e entuziazmuar pas finales. Paraqitja e saj në konkurs bashkoi shumë personalitete të famshme bullgare që i uruan sukses.

Bullgaria merr pjesë për herë të 13-të në Eurovision. Pjesëmarrja më e mirë bullgare deri tani është vendi i dytë i Kristian Kostov në vitin 2017.


Më shumë nga rubrika

Shtëpia “Petko Stajnov”,  në qytetin Kazanllëk

Petko Stajnov – një krijues i dhuruar me intuitë dhe largpamësi profesionale

Një nga kompozitorët më të shquar bullgarë, aktivist i palodhur shoqëror, drejtues i institucioneve muzikore dhe kulturore, Akad. Petko Stajnov mbetet në historinë tonë si kompozitor i veprave thellësisht bullgare në tingëllimin e tyre melodik dhe..

botuar më 21-12-01 10.20.PD

Delja dhe kënga e saj “Ti nuk je”

Delja Harallampieva është këngëtare pop, artiste, autore e disa prej këngëve në repertorin e saj. Njëra prej tyre – “Ti nuk je” tash disa muaj është në BG Top 20 – klasifikimin e Radios Kombëtare Bullgare për muzikën pop dhe rok. Muzikën Delja e..

botuar më 21-11-29 11.34.PD
Musicology Live

„Musicology Live“ na takon me disa nga muzikantët më të mirë bullgar

Musicology Live është rruga e re e muzikës bullgare pop, soul, rock, funk, R&B. Në të na udhëheqin DJ Marten Roberto dhe shtesa unike në transmetimin e tij të së shtunës Muzikologjia në "Radio Sofja" në BNR. Premtimi është për një takim butik..

botuar më 21-11-29 7.15.PD
Подкасти от БНР