Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria dhe SHBA mbeten në regjimin e dialogut aktiv mbi të gjitha çështjet

Foto: arkiv

Superioriteti i ligjit është në thelbin e procesit demokratik në çdo shtet ligjor. Në marrëdhëniet me partnerët dhe aleatët tanë kemi theksuar bindjen tonë se luftimi i korrupsionit në të gjitha format e tij duhet të jetë përparësia jonë parimore dhe praktike. Kjo theksohet në pozitën zyrtare të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë në lidhje me sanksionet e shpallura nga Departamenti i Shtetit i SHBA-s në kuadrin e ligjit “Magnitsky” kundër personave fizikë dhe juridikë bullgarë.

Këtë deklaratë erdhi pasi në sajtin e Departamentit të Thesarit të SHBA u njoftua, se Zyra e Kontrollit të Pasurive të Huaja të Departamentit të Thesarit të SHBA vendosi sanksione ndaj tre bullgarëve për rolin e tyre të rëndësishëm në korrupsion në Bullgari, si dhe ndaj 64 kompanive që u përkasin atyre. Masat janë të orientuara kundër Vasill Bozhkovit, paraqitur si një “biznesmen dhe oligark i njohur bullgar", Deljan Peevskit - një “ish deputet” dhe Ilko Zheljazkovit, një ish-nënkryetar të Agjencisë Shtetërore për Operacione Teknike.

“Si partnerë strategjikë, Bullgaria dhe Shtetet e Bashkuara mbajnë një dialog strategjik të qëndrueshëm dhe efektiv. Në këtë kuptim, dhe bazuar në traditat e vendosura të bashkëpunimit gjatë viteve, ne shprehim besimin se Sofja dhe Uashingtoni mbeten të gatshëm për dialog për të gjitha çështjet e interesit të përbashkët”, theksohet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme të Bullgarisë.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

"Mini Shengeni" ballkanik-perëndimor do të ketë një emër të ri Në forumin e ardhshëm ekonomik për një bashkëpunim regjional në Shkup, më 28 dhe 29 korrik, do të firmosen 3 marrëveshje, njoftoi presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, pas..

botuar më 21-07-23 3.03.MD

A mund të ketë konsensus politik në Parlamentin e ri bullgar?

Fjalimet e kryetarëve të grupeve parlamentare në Legjislaturën e 46 të Kuvendit Popullor në ditën e tyre të parë të punës, riafirmuan dëshirën për të ndryshuar modelin aktual të qeverisjes dhe ambicien për dialog me fituesin e zgjedhjeve - "Ka një..

botuar më 21-07-22 1.27.MD

Anëtarët e parlamentit të 46-të u betuan

“Sovrani ju zgjodhi dhe unë mbështetem tek mençuria e tij, le të punojmë për ëndrrën e këtij populli të mund të ketë një Bullgari të prosperuar”. Me këto fjalë deputetja më e moshuar Mika Zajkova hapi parlamentin e ri të 46-të. Gjatë seancës..

botuar më 21-07-21 6.25.MD