Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Varna mirëpret yjet e gjimnastikës ritmike

Borjana Kalejn
Foto: BGNES

Që nga sot kryeqyteti ynë detar Varna është mikpritës i Kampionatit të 37-të Evropian të Gjimnastikës Ritmike. Në Kampionatin, i cili do të zgjasë deri më 13 qershor, Bullgaria do të përfaqësohet nga Borjana Kalejn dhe Katrin Taseva në garën individuale, si dhe nga një ansambël për gra dhe një ansambël vajzash.

Më shumë se 300 gjimnaste nga 37 vende do të garojnë për çmime. Kampionati Evropian do të jetë një kualifikim për Kampionatin Botëror në vitin 2022, i cili gjithashtu do të mbahet në Bullgari.

Më shumë nga rubrika

Mbretëresha e Kërcimit të Lartë feston 25 vjetorin e titullit të saj të artë olimpik

Sot, Presidentja e Komitetit Olimpik Bullgar Stefka Kostadinova feston një çerek shekulli të fitimit të arit olimpik në koleksionin e saj. Ngjarjet nga data 3 gusht 1996, të cilat kanë rastisur gjatë natës së zjarrtë përpara 85 000 spektatorëve në..

botuar më 21-08-03 2.28.MD
Tajbe Jusein

Tajbe Jusein do të luftojë për një medalje bronzi në Tokio

Tajbe Jusein iu deshën vetëm 51 sekonda për të hyrë në betejën për medalje në Tokio. Mundësja bullgare mposhti rivalen e saj Bolortuya Khurelkhuu nga Mongolia në çerekfinalet e turneut olimpik në kategorinë 62 kg. Në ndeshjen e parë, Tajbe Jusein..

botuar më 21-08-03 11.37.PD
Ivet Llallova

Ivet Llallova dhe Inna Eftimova u eliminuan në 200 m

Atletet bullgare Ivet Llallova dhe Inna Eftimova nuk arritën të kualifikohen për në gjysmëfinalet e 200 metrave në Lojërat Olimpike të Tokios. Inna Eftimova përfundoi e pesta në serinë e saj me kohën 23.42 sek., duke iu afruar arritjes së saj..

botuar më 21-08-02 3.46.MD