Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vazhdon kërkimi i aeroplanit MiG-29 dhe pilotit të tij të cilët u zhdukën pa lënë gjurmë

Foto: BGNES

Vazhdon kërkimi në Detin e Zi i aeroplanit “MiG-29” dhe i pilotit të tij Major Valentin Terziev, të cilët u zhdukën pa lënë gjurmë. Operacioni përfshin një sipërfaqe prej 20 miljesh detare, ku u zhvillua stërvitja ndërkombëtare “Shablla 2021”. Çfarëdo që të ndodhte ishte e papritur, komentoi para BNR Ministri i përkohshëm i Mbrojtjes Georgi Panajotov.

“Piloti nuk raportoi ndonjë problem. Nuk njoftoi ndonjë nevojë për katapultë , nuk priste atë që ndodhi dhe ne po kërkojnë se çfarë ndodhi. Kam frikë se kjo do të kushtojë shumë kohë. Piloti i aeroplanit nga ku u lëshua shënjestra shikoi sesi ajo u shkatërrua.”

Resursi i fluturimit të aeroplanit është deri në vitin 2029. Makina ishte teknikisht e mirë.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD