Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Keyeprokurorja e BE-së Laura Kovesi mbërriti në Bullgari

| rinovuar më 21-06-10 7.37.MD
Foto: BGNES

Kryeprokurorja e BE-së Laura Kovesi është për vizitë në Bullgari. Bullgaria është vendi i parë i vizituar nga Kovesi pas fillimit të punës së institucionit të ri evropian. Takimi i saj i parë ishte me Ministrin e Drejtësisë Janaki Stoillov.

Sipas informacionit jozyrtar, ndër theksat e vizitës së punës së Kovesi në Bullgari do të jetë kuota jonë ende e paplotësuar prej dhjetë anëtarësh për prokurorë të deleguar evropianë. Vizita e Kovesi zhvillohet në sfondin e protestave civile që po vazhdojnë në Bullgari me kërkesë për dorëheqjen e Kryeprokurorit Ivan Geshev dhe të Këshillit të Lartë Gjyqësor, bëri të ditur reporterja Sillvija Velikova.


Më shumë nga rubrika

250 pilotë karting nga 16 vende garojnë në Bullgari

Në dy ditët e fundjavës në pistën e kartingut në qytetin Haskovo do të mbahet edicioni i dytë i ECO 24 orë të Bullgarisë, pjesë e kampionatit evropian të kartingut për qëndrueshmëri. Një total prej 250 pilotësh nga 16 vende do të garojnë për vendin..

botuar më 21-06-12 6.45.PD

Sofia Pride kthehet në rrugët e kryeqytetit të Sofjes

Të shtunën, Sofia Pride do të kalojë nëpër rrugët e kryeqytetit - një marshim në mbështetje të komunitetit LGBTI (lezbike, homoseksualë, biseksualë, njerëz trans dhe intereksualë). Parada mbahet çdo vit në Sofje që nga viti 2008. Pasi vitin e..

botuar më 21-06-12 6.10.PD
Godina e Bankës Popullore Bullgare

Bankat bullgare kanë ndërmarrë masa kundër të sanksionuarve nga SHBA

Të gjitha bankat në vend me marrëdhënie biznesi me personat e sanksionuar sipas ligjit global “Magnitski” tashmë kanë ndërmarrë masat e nevojshme shtrënguese, njoftoi BNB, duke saktësuar se masat përfshijnë bllokimin e llogarive dhe kartave,..

botuar më 21-06-11 7.40.MD