Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dhoma e Ndërtuesve është e pakënaqur nga kabineti i përkohshëm

Violeta Komitova
Foto: BGNES

Dhoma Bullgare e Ndërtuesve i dërgoi një deklaratë proteste Presidentit Rumen Radev. Kompanitë janë të pakënaqura me punën e qeverisë së përkohshme dhe më saktë me punën e ministres rajonale arkitektes Violeta Komitova, njoftoi BGNES.

Industria është e pakënaqur me faktin se për shkak të fushatës negative kundër sektorit të gjitha veprimtaritë e ndërtimit janë të ndaluara, nuk bëhen pagesa, kontratat nuk realizohen, janë të bllokuara të gjitha programet operative për efikasitetin energjetik, rrjetet e furnizimit me ujë dhe mjedisin, infrastrukturën e transportit , zhvillimin rural. Kjo krijon një rrezik real për të humbur miliarda fonde të BE-së. 250 000 vende pune janë gjithashtu nën kërcënim, sipas dhomës.


Më shumë nga rubrika

Zoran Zaev: Do të përfshijmë bullgarët në Kushtetutë kur të hyjmë në BE

Njerëzit me vetëdije bullgare do të përfshihen në kushtetutën e Maqedonisë Veriore krahas popujve të tjerë atje – shqiptarët, boshnjakët etj, kur vendi ynë aderohet si anëtar i Bashkimit Evropian, deklaroi sot Kryeministri i Maqedonisë Veriore Zoran..

botuar më 21-07-26 7.37.MD

Nxënësit bullgarë biseduan me astronautët në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar

Për herë të parë fëmijët bullgarë biseduan me astronautë në bordin e Stacionit Kozmik Ndërkombëtar. Pas një seleksionimi të posaçëm 32 nxënës nga mbarë vendi u miratuan që t’u drejtojnë pyetje astronautëve, të cilët jetojnë dhe punojnë në kozmos...

botuar më 21-07-26 7.22.MD

Rumen Radev: Bullgaria është mbështetësi më i fortë i zgjerimit të BE-së

Tema e Ballkanit Perëndimor u prek në një takim në Salzburg midis Presidentit Rumen Radev dhe homologut të tij austriak Alexander Van der Belen. "Bullgaria është mbështetësi më i fortë i zgjerimit të BE, por ajo nuk mund të lejojë shkeljen e të..

botuar më 21-07-26 6.35.MD