Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët janë në vend të 45-të për nga bujaria në botë

Foto: arkiv

Vendi ynë renditet në vend të 45 në botë për nga bujaria nga gjithsej 114 vende, sipas CAF World Giving Index 2020. Më bujarë vitin e kaluar ka qenë njerëzit në Indonezi. Pas saj renditen Kenia dhe Nigeria.

Në vitin në të cilin njerëzit në të gjithë botën u mobilizuan për të ndihmuar të prekurit nga pandemia e Covid-19, 64% e bullgarëve e kanë ndihmuar një njeri të panjohur, 34% kanë dhuruar para, kurse 12% janë bërë vullnetarë. Rezulton se ne kemi qenë më aktivë edhe në të tre aspektet e vlerësimit të bujarisë. Për krahasim - në dekadën e fundit Bullgaria ka qenë në vendin e 120 me një indeks dhurimi prej 19%, ndërsa tani indeksi është rritur në 37%.


Më shumë nga rubrika

Mungesa e mjekëve dhe infermiereve - një problem kronik në kujdesin shëndetësor

Mbi 500 mjekë largohen nga Bullgaria për vit. Rreth Covid krizës dhe presionit mbi sistemin shëndetësor mungesa e punonjësve shëndetësorë arriti pikën e vet kritike. Statistika është më shumë se tronditëse - nëpër spitale mungojnë 470 mjekë dhe 26..

botuar më 21-07-28 9.57.PD

Trajnerë të mirë dhe prindërit i kthejnë fëmijët me aftësi të kufizuara në njerëz të gatshëm për sukses

Bojan është fëmijë në moshën 15 vjeçe nga Sofja, një nga ata të cilët rriten dhe mundin ta përballojnë jetën, pavarësisht nga sindroma Daun. Ai i ka kaluar mundësitë e pjesës më të madhe nga vërsnikët e vet dhe është medalist i shumëfishtë i Lojërave..

botuar më 21-07-28 7.05.PD

Rumunët me më shumë vizita në Bullgari gjatë muajit qershor

Në qershor, në kushtet e pandemi së , udhëtimet e shtetasve bullgarë jashtë shtetit kanë qenë 458 700, sipas Institutit Kombëtar të Statistikave. N ë qershor të vitit 2019 udhëtimet kanë qenë mbi 717 000. Vizitat e të huajve..

botuar më 21-07-27 5.26.MD