Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shtuan 21 persona në listën e të sanksionuarve nga ligji “Magnitski”

Foto: arkiv

Ministria e Financave lajmëroi një listë me 21 persona në lidhje me bullgarët e sanksionuar nga ligji “Magnitski”. Midis tyre ka partnerë të mëparshëm dhe aktualë të Vasill Bozhkovit si Mirosllav Iliev nga menaxhmenti i “Nove Holding”, Boris Bekjarov, një biznesmen dhe koleksionist i njohur. Lista përfshin Stefan Najdenov dhe djemtë e tij Bojan dhe Cvetomir. Irena Krësteva, nëna e ish-deputetit të Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë, Deljan Peevski, gjithashtu u përmend.

Ekziston një rrezik i madh për të punuar me 21 personat e shpallura. “Ata nuk kanë të drejtë të aplikojnë sipas Aktit të Prokurimit Publik dhe ndërmarrjet shtetërore duhet të përmbahen nga puna me këta individë”, tha Ministri i Financave Asen Vasilev.


Më shumë nga rubrika

Deputetët nuk pakësuan pagat e tyre

Deputetët mbajtën shumën aktuale të pagave të tyre, e cila është e barabartë me tre paga mesatare mujore në sektorin publik. Propozimi për të barazuar të ardhurat e deputetit me mesataren për vendin, bërë nga “Ngrihu BG! Ne po vijmë!” u hoq në sallën..

botuar më 21-08-05 6.09.MD
Stefan Janev

Ekziston një tendencë që situata e Covid të përkeqësohet

Numri i njerëzve të sëmurë me Covid-19 ditët e fundit tregon një tendencë të përkeqësimit të situatës, ndoshta deri në fund të gushtit, njoftoi kryeministri në detyrë Stefan Janev nga tribuna parlamentare. Ai siguroi se Ministria e Shëndetësisë..

botuar më 21-08-05 4.06.MD
Stanisllav Ballabanov

ITN nuk do të nënshkruajë marrëveshje me negociatorët e kabinetit

Partia fituese “Ka një popull të tillë” – ITN, nuk do të nënshkruajë marrëveshje me grupet parlamentare, nga të cilat pret mbështetje për formimin e një qeverie, por është e gatshme të vazhdojë negociatat për të përcaktuar përparësitë, tha deputeti..

botuar më 21-08-05 3.25.MD