Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të marrë kryesinë e rotacionit të forumit mbrojtës së Evropës Juglindore

Foto: sedmprocess.org

Që nga 1 korriku 2021, Bullgaria do të jetë kryetare rotacioni i Procesit për Takime të Ministrave të Mbrojtjes të Evropës Juglindore (SEDM Process). Në përgatitje të marrjes së mandatit, përfaqësuesit e kryetarit të tanishëm Republikës së Shqipërisë po vizitojnë Sofjen deri në 18 qershor. Bisedimet janë të përqendruara mbi thellimin e bashkëpunimit në siguri dhe mbrojtje, si dhe në vështirësitë e mbajtjes së takimeve të rregullta me prani për shkak të pandemisë. Saktësohet edhe organizimi i ceremonisë së dorëzimit dhe pranimit të presidencës. Ajo do të jetë më 27 gusht të vitit 2021 në qytetin Kumanovo të Maqedonisë së Veriut ku ndodhet Shtabi i Brigadës Shumëkombëshe të Evropës Juglindore.


Më shumë nga rubrika

Pllamen Nikollov është kandidati për kryeministër i ITN

Presidenti Rumen Radev dorëzoi një mandat për të formuar një qeveri partisë më të madhe parlamentare “Ka një popull të tillë” - ITN. Kandidati për kryeministër i partisë është doktori i filozofisë së drejtësisë, politikës dhe ekonomisë Pllamen..

botuar më 21-07-30 5.32.MD

3 ditë pushim për mësuesit e vaksinuar kundër Covid-19

Mësuesit në Sofje të cilët janë të vaksinuar kundër Covid-19 mund të marrin një pushim vjetor të paguar shtesë prej tre ditësh, njoftoi Konfederata e Sindikatave të Pavarura. Kjo parashikohet në një shtojcë të marrëveshjes kolektive të punës të..

botuar më 21-07-30 4.53.MD
Nënkolonel Valentin Terziev

Kutia e zezë e aeroplanit të rënë MiG-29 është ende në Bullgari

Kutia e zezë e aeroplanit MiG-29 që u rrëzua në Detin e Zi më 9 qershor të këtij viti është ende në Bullgari. Kjo u konfirmua nga Zëvendës Shefi i Mbrojtjes, Gjeneral Toger Canko Stojkov. Ai i quajti “të parashikueshme” afatet e Ministrisë së Mbrojtjes..

botuar më 21-07-30 3.07.MD