Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pandemia dhe thatësira ulën çmimin e tokës së punueshme

Foto: BGNES

Çmimi i tokës bujqësore dhe qiraja prej saj po bie për herë të parë pas një rritjeje 8-vjeçare, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave.

Në vitin 2020, për shkak të pandemisë, çmimi mesatar për një dynym të tokës së punueshme në Bullgari ishte 533 euro, ndërsa një vit më parë kushtonte 538 euro. 7 vjet më parë një dynym shitej për 362 euro. Këto janë çmime pa TVSH-në dhe tarifat noteriale.

Në vitin 2020 në Dobruxha, toka më pjellore bullgare, i ashtuquajturi “çernozem”/”toka e zezë”/ shitej për 752 euro për një dynym.

Çmimi i qirasë gjithashtu ra me 6.1% nga 25 në 23.5 euro mesatarisht për një dynym.

Toka bujqësore është më e lirë në lindje dhe më e shtrenjtë në veriperëndim

Më shumë nga rubrika

Rregulla të reja për hyrje në Bullgari nga vendet në zonën e kuqe

Nga e enjtja, 29 korrik, shtetasit bullgarë, personat me qëndrim të përhershëm ose afatgjatë në Bullgari dhe familjet e tyre, shtetasit e BE-së dhe Zonës Ekonomike Evropiane, punëtorët sezonalë dhe të huajit që duan të marrin dekret për shtetësi..

botuar më 21-07-27 7.28.MD

Bregu jugor i Detit të Zi është plot me turistë pothuajse 100%

Qytetet detare në bregdetin jugor të Detit të Zi janë pothuajse 100% të plota dhe çmimet e fjetjes janë rritur me gati 20% që nga fillimi i korrikut, pasi u konstatua interes i shtuar për detin bullgar, njoftoi BGNES. Operatorët turistikë e..

botuar më 21-07-27 4.34.MD

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR. Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm..

botuar më 21-07-27 2.27.MD