Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Sofje po fillon gara ndërkombëtare e gjimnastikës estetike grupore

Foto: Federata Bullgare e Gjimnastikës Estetitke Grupore

Nga 24 deri më 27 qershor, në "Arena Armeec" në Sofje, do të mbahet Kampionati Botëror i Gjimnastikës Estetike Grupore për gra dhe vajza me një turne ndërkombëtar shoqërues.

Në dy ditët e para 10 ekipe bullgare do të konkurrojnë me skuadra të huaja nga 8 vende në garën "Aademic Cup".

Më 26 dhe 27 qershor (të shtunën dhe të dielën) do të zhvillohet Kampionati botëror i këtij sporti të bukur. Bullgaria do të përfaqësohet në të dyja kategoritë e moshave nga skuadrat kombëtare për vajza dhe gra dhe nga skuadrat e vajzave dhe grave të Etër (Veliko Tërnovo).

Më shumë nga rubrika

Stojka Krësteva

Stojka Krësteva do të ndeshet në finalen olimpike të boksit në Tokio

Bullgarja Stojka Krësteva arriti në finale në kategorinë 51 kg në Turneun Olimpik të Boksit në Tokio pasi mundi japonezja Cukimi Namiki me 5-0 vota të arbitrave. Ajo është përfaqësuesja e parë e boksit bullgar që arrin në finalet olimpike pas 25..

botuar më 21-08-04 12.09.MD

Mbretëresha e Kërcimit të Lartë feston 25 vjetorin e titullit të saj të artë olimpik

Sot, Presidentja e Komitetit Olimpik Bullgar Stefka Kostadinova feston një çerek shekulli të fitimit të arit olimpik në koleksionin e saj. Ngjarjet nga data 3 gusht 1996, të cilat kanë rastisur gjatë natës së zjarrtë përpara 85 000 spektatorëve në..

botuar më 21-08-03 2.28.MD
Tajbe Jusein

Tajbe Jusein do të luftojë për një medalje bronzi në Tokio

Tajbe Jusein iu deshën vetëm 51 sekonda për të hyrë në betejën për medalje në Tokio. Mundësja bullgare mposhti rivalen e saj Bolortuya Khurelkhuu nga Mongolia në çerekfinalet e turneut olimpik në kategorinë 62 kg. Në ndeshjen e parë, Tajbe Jusein..

botuar më 21-08-03 11.37.PD