Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vetëm 11.11% e bullgarëve janë imunizuar kundër Covid-19

Foto: EPA/BGNES

93 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit. Kjo është 0.64 për qind e 14 382 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Shumica e të infektuarve rishtazi janë në Sofje - 39. Në 7 rrethe - Kërxhali, Montana, Razgrad, Silistra, Smoljan, Haskovo dhe Jamboll nuk ka të infektuar rishtazi.

Numri i pacientëve të regjistruar aktivë u ul me 146 në 9456. Numri i pacientëve të pranuar për trajtim spitalor gjithashtu u ul me 37 persona. 1613 janë të shtruarit në spital. 201 trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv. Pesë persona me Covid-19 të konfirmuar kanë vdekur në 24 orët e fundit. 234 janë shëruar.

Të mërkurën, u dhanë 13 903 vaksina kundër pandemisë. Dozat totale të vendosura janë 1 695,298. 767 723 njerëz kanë përfunduar ciklin e plotë të imunizimit, që është vetëm 11 11% e popullsisë së vendit.

 

Më shumë nga rubrika

3 ditë pushim për mësuesit e vaksinuar kundër Covid-19

Mësuesit në Sofje të cilët janë të vaksinuar kundër Covid-19 mund të marrin një pushim vjetor të paguar shtesë prej tre ditësh, njoftoi Konfederata e Sindikatave të Pavarura. Kjo parashikohet në një shtojcë të marrëveshjes kolektive të punës të..

botuar më 21-07-30 4.53.MD
Nënkolonel Valentin Terziev

Kutia e zezë e aeroplanit të rënë MiG-29 është ende në Bullgari

Kutia e zezë e aeroplanit MiG-29 që u rrëzua në Detin e Zi më 9 qershor të këtij viti është ende në Bullgari. Kjo u konfirmua nga Zëvendës Shefi i Mbrojtjes, Gjeneral Toger Canko Stojkov. Ai i quajti “të parashikueshme” afatet e Ministrisë së Mbrojtjes..

botuar më 21-07-30 3.07.MD

Propozojnë votim të përzier – me fletëvotime dhe makina

GERB paraqet një projekt për ndryshime në Kodin Zgjedhor dhe kthimin e votimit të përzier me fletëvotime dhe makina. Kjo u njoftua në një konferencë në Parlament nga Radomir Çollakov nga partia. Ata gjithashtu kërkojnë që pajisjet dhe softueri..

botuar më 21-07-30 1.26.MD