Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja është mikpritëse e takimit “Tre Dete”

Foto: ndk.bg

Samiti i gjashtë i Nismës ”Tre Dete”, mikpritës i të cilit është Presidenti Rumen Radev, do të zhvillohet më 8 dhe 9 korrik në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje. Ngjarja do të shoqërohet nga një forum i madh biznesi, në të cilin janë të ftuar ekspertë, kompani, investitorë të huaj strategjikë dhe pala të tjera të interesuara nga rajoni.

Gati 400 do të jenë pjesëmarrësit nga Bullgaria dhe jashtë për të diskutuar aspekte të shndërrimit të sistemeve energjetike në neutralitet karboni, lidhjen e qendrave kërkimore dhe kombinimin e iniciativave lokale të inovacionit, si dhe mundësitë e investimeve përmes fondeve të iniciativës rajonale.

Roli i Iniciativës së "Tre Deteve" për rritjen ekonomike inteligjente dhe gjithëpërfshirëse do të jetë në qendër të një diskutimi të nivelit të lartë sot. Ai do të përfshijë presidentët e Bullgarisë Rumen Radev, Frank-Walter Steinmeier të Gjermanisë, Kersti Kaljulaid të Estonisë, Egils Levits të Letonisë, Andrzej Duda të Polonisë, Borut Pahor të Sllovenisë, Kryeministrin e Kroacisë Andrej Plenkovic, Zëvendës Kryeministrin Çek Karel Havlicek dhe Kryeministren e Republikëssë Sllovakisë Veronika Remišová, Zëvendës Ministrine Jashtëm të AustrisëPeter Launsky-Tieffenthal. Midis pjesëmarrësve në diskutime do të jetë drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar Kristalina Georgieva. Priten përshëndetje video nga Presidenti i SHBA Joseph Biden dhe Presidenti i Lituanisë Gitanas Nauseda. Presidentja greke Katerina Sakelaropoulou do të jetë gjithashtu nga të ftuarit në nismën e këtij viti.

“Tre Dete” bashkon 12 shtete anëtare të BE-së - Bullgaria, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Republika Çeke, Sllovakia, Hungaria, Sllovenia, Austria, Kroacia, Rumania, kurse partnerët e tyre janë Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe Komisioni Evropian. Shtrirja territoriale e vendeve pjesëmarrëse në “Tre Dete” mbulon pothuajse një të tretën e territorit të Bashkimit Evropian, me 111 milion qytetarë evropianë që jetojnë në këto vende. Qëllimi i nismës është të promovojë bashkëpunimin rajonal dhe rritjen e qëndrueshme ekonomike, duke çuar në kohezion të përshpejtuar shoqëror dhe ekonomik në Evropë.

Bullgaria mori rolin e koordinimit në "Tre Dete" nga Estonia në tetor 2020 në Samitin në Talin. "Gjatë mikpritjes së takimit Bullgaria do të zhvillojë kapacitetin e iniciativës si një mjet i vërtetë për bashkëpunim dhe zhvillim të përshpejtuar të rajonit tonë duke përmirësuar energjinë, transportin dhe lidhjen digjitale," tha Presidenti Rumen Radev.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Në Bruksel ka rezerva ndaj iniciativës regjionale “Ballkan të Hapur” Administrata e Brukselit vlerëson negativisht nismën për “një mini Shengen” ose “Ballkan të Hapur” të liderëve të Maqedonisë, Serbisë dhe Shqipërisë dhe mendon, se ajo..

botuar më 21-09-17 2.33.MD

Një tjetër “parti ndryshimi” po shkon në zgjedhje

Për herë të parë në kuadrin e një viti bullgarët do të votojnë herën e tretë me radhë për një parlament të ri. Kjo imponohet pasi Legjislaturat e 45-të dhe 46-të të Kuvendit Popullor nuk arritën të formojnë një qeveri të rregullt. Paaftësia e..

botuar më 21-09-16 1.50.MD

Partitë po i fshehin kandidatët e tyre presidencial nga frika e komprometimit

Presidenti Rumen Radev shpalli gjatë ditëve të pushimit se zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare do të zhvillohen njëkohësisht më 14 nëntor. Pavarësisht se deri në datën e shpallur mbeten vetëm 2 muaj, lojtarët kryesorë politikë akoma po..

botuar më 21-09-13 3.11.MD