Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

NASA dekoroi nxënës bullgarë për arritjet e tyre në shkencat kozmike

Foto: spacecampturkey.com

Nxënësit bullgarë u vlerësuan për arritjet e tyre të shkëlqyera në fushën e shkencave kozmike në kampin e trajnimit Space Camp Turkey, një program i krijuar sipas një modeli të NASA-s.

Tashmë 21 vjet, që nga fillimi i tij, ne jemi një partner në këtë kamp trajnimi kozmik në Izmir të Turqisë. Ai është krijuar sipas modelit të një kampi kozmik të NASA-s në Shtetet e Bashkuara, ku nxënësit dërgohen përmes një programi njëjavor të ngjashëm me programet e trajnimit të astronautëve të NASA-s.

Ne kemi dërguar tashmë mbi 1000 fëmijë bullgarë në kampin në Turqi. Aktualisht ai është i vetmi kamp funksionues kozmik për nxënës jashtë Shteteve të Bashkuara" tha para BNR Mirosllava Dimitrova, koordinatore e programit.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev po kandidon zyrtarisht për një mandat të dytë

Në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje/NDK/ Rumen Radev dhe Iliana Jotova u propozuan nga një Komitet i Iniciativës për një mandat të dytë si kandidatë të pavarur për president dhe nënpresident. Ndër pjesëmarrësit në Komitetin e Iniciativës janë..

botuar më 21-09-27 7.38.MD

Parashikimi i motit për 28 shtatorin

Gjatë natës do të jetë me vranësira në të gjithë vendin, në disa vende kryesisht në Bullgarinë Perëndimore do të bjerë shi. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 12 dhe 17 gradë. Nesër retë do të jenë të konsiderueshme dhe në shumë vende në..

botuar më 21-09-27 5.51.MD
Lluna Jordanova

Këngëtarja Lluna iu bashkua garës për president

Këngëtarja Lluna Jordanova dorëzoi sot dokumente për pjesëmarrje në zgjedhjet presidenciale. Kandidatura e saj u ngrit nga një Komitet i Iniciatiës, transmetoi reporterja e BNR Maria Fileva. Jordanova nuk deklaroi se kush do të kandidojë për..

botuar më 21-09-27 4.51.MD