Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Motrat Stoevi janë sportistët e parë bullgarë që do të marrin pjesë në Lojërat Olimpike në Tokio

Foto: EPA/BGNES

Kampionet e dyfishta evropianë të badminton Gabriela dhe Stefani Stoevi do të jenë atletët e parë bullgarë që do të marrin pjesë në Lojërat Olimpike në Tokio. Kampionet tona të dyfishta evropianë do të fillojnë pjesëmarrjen e tyre në Tokio herët në mëngjes të shtunën, kur nga ora 5.40, orë bullgare, do të ndeshen me koreanet Kim So-yon dhe Kon Hee-yong, të cilët janë №5 në botë.

Në Tokio, Bullgaria do të përfaqësohet nga 42 atletë në 14 sporte. Bartësja e flamurit të delegacionit bullgar gjatë hapjes së Lojërave Olimpike do të jetë medalistja olimpike pesë herë, atletja e qitjes sportive Maria Grozdeva.


Më shumë nga rubrika

“Lludogorec” po vazhdon në kualifikimet për Ligën e Kampionëve

Kampioni bullgar i futbollit “Lludogorec” u kualifikua në raundin e tretë paraprak të Ligës së Kampionëve, pasi mposhti skuadrën sllovene “Mura” në Razgrad me 3: 1 dhe realizoi 0: 0 në ndeshjen e parë. Në minutën e 4 -të nikoqirët shënuan golin e..

botuar më 21-07-29 10.34.PD
Lindja Zeqiri

Paraqitje e dobët e bullgarëve në Tokio

Bozhidar Andreev mbaroi në vend të pestë në peshëngritje në kategorinë deri në 73 kg me një dyluftim prej 338 kg. Deri në provën e fundit në shtytje bullgari ishte në pretendues për medaljen e bronztë. Qitësja Selin Ali zuri vendin e 16..

botuar më 21-07-28 4.17.MD
Ljubomir Epitropov

Ljubomir Epitropov në gjysmëfinalen e notimit brust në 200 metra me një rekord kombëtar

Notari bullgar Ljubomir Epitropov u kualifikua në gjysmëfinalet në notimin brust në 200 metra në Olimpiadën e Tokios duke shënuar një rekord të ri kombëtar. Ai e notoi distancën për 2: 09.68 minuta, duke u zbritur për herë të parë nën 2:10 minuta në..

botuar më 21-07-27 3.04.MD