Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këshilli i Lartë Gjyqësor refuzoi kërkesën për lirimin e parakohshëm të Kryeprokurorit

Ivan Geshev
Foto: BGNES

Në një seancë që zgjati më shumë se gjashtë orë, Këshilli i Lartë Gjyqësor refuzoi si të papranueshme kërkesën e paraqitur nga Ministri i përkohshëm i Drejtësisë Janaki Stoillov për lirimin e Kryeprokurorit Ivan Geshev. Anëtarët e Këshillit të Lartë Gjyqësor debatuan nëse ministri ka autorizimin të paraqesë sinjale të tilla dhe nëse është e mundur të fillojnë procedime disiplinore kundër Kryeprokurorit.

Propozimi për lirimin e parakohshëm të Kryeprokurorit është për shkak të zbulimit të paligjshëm të të dhënave të te ashtuquajturave “mjete të posaçme të hetimit”, te aksioneve të Prokurorisë në Presidencë, pas së cilës filluan protestat anti-qeveritare, etj.


Më shumë nga rubrika

Pika vaksinimi në të hapur për fundjavën në Sofje

Më 25 shtator (të shtunën) dhe 26 shtator (të dielën) do të punojnë këto pika imunizimi në ambientet e hapura në Sofje: lagja “Druzhba”, Shtëpia e Kulturës, me orar pune 09.00 - 16.00 The Mall, me orar pune 13:00 - 18:00 Bulgaria..

botuar më 21-09-25 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes -..

botuar më 21-09-24 6.25.MD

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë , njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre. Ndër..

botuar më 21-09-24 6.08.MD