Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Daniell Asenov tregoi ambicie për arin olimpik në Tokio

Daniell Asenov
Foto: Reuters

Daniell Asenov u kualifikua në 1/8 finale të turneut të boksit në Lojërat Olimpike në Tokio. Bullgari 24-vjeçar arriti një fitore bindëse në ndeshjen e tij të parë në kategorinë 52 kg. Asenov mundi Kozmin Girleanu nga Rumania me 5:0.

“Unë prisja që ndeshja të ishte e vështirë, të kishte tension. Por unë tregova një lojë të mirë dhe superioritet pak a shumë të dukshëm. Është mjaft e mundur të bëhem kampion, për këtë qëllim erdha për të treguar më të mirën, për ta gëzuar Bullgarinë dhe të më shikoni fitues në shkallë”, tha bullgari pas suksesit të tij. Për një vend në çerekfinale Asenov do të luftojë në 31 korrik kundër spanjollit Gabriell Eskobar.


Më shumë nga rubrika

Vendet e populluara përgjatë itinerarit Dunav Ultra në 8000 fotografi

Gjatë javës së fundit 150 çiklistë nga Bullgaria dhe Rumania kaluan rrugën e biçikletave “ Dunav Ultra ” nga qyteti Vidin deri në fshatin Durankullak , me një kauzë të përbashkët – popullarizimin e më se 110 vendbanimeve – fshatrave dhe..

botuar më 21-09-19 1.15.MD
Viktorija Tomova

Viktorija Tomova kapërceu Cvetana Pironkova dhe përsëri u bë raketa e parë në Bullgari

Viktorija Tomova është përsëri raketa e parë e Bullgarisë pas përfundimit të Kampionatit të Hapur të SHBA-së US Open. Tomova u ngjit dy vende në pozitën e 115-të në botë me 725 pikë. Numri i deritanishëm 1 i bullgarëve - Cvetana Pironkova, e cila..

botuar më 21-09-13 6.21.MD
Martin Choy

Bullgari Martin Choy është kampioni evropian i motoçiklizmit

Martin Choy i solli sukses të madh Bullgarisë në motoçiklizëm. Garuesi ynë më i mirë i siguroi vetes titullin e kampionit evropian në klasën Superbike 1000. Piloti i ECO BMW MS 77 Racing Team ishte më i shpejti në pistën Navak pranë kryeqytetit..

botuar më 21-09-13 9.14.PD