Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ura e Djallit do të aplikojë për listën e UNESKO-s

Foto: BGNES

Bashkia Ardino, Rrethi Kërxhali, do të aplikojë në UNESKO për përfshirjen e Urës emblematike të Djallit /Djavollskijat Most/ në listën e trashëgimisë kulturore dhe natyrore botërore.

Pajisja prej guri është ndërtuar në shekullin e 14-të dhe është një nga lidhjet kryesore rrugore të Rodopeve me Detin Egje. Ajo ka një arkitekturë unike, dhe legjenda thotë se në një kohë të caktuar të ditës djalli pasqyrohet në ujë. Çdo verë rajoni vizitohet nga qindra turistë dhe është një nga destinacionet e preferuara në vend. Aktualisht atje është duke u ndërtuar një shteg me kalldrëm për turistët dhe dy shatërvanë me fonde nën programin INTERREG V-A Greqi - Bullgari. Informacioni është i Valja Apostollovës nga BNR Kërxhali.


Më shumë nga rubrika

Pika vaksinimi në të hapur për fundjavën në Sofje

Më 25 shtator (të shtunën) dhe 26 shtator (të dielën) do të punojnë këto pika imunizimi në ambientet e hapura në Sofje: lagja “Druzhba”, Shtëpia e Kulturës, me orar pune 09.00 - 16.00 The Mall, me orar pune 13:00 - 18:00 Bulgaria..

botuar më 21-09-25 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes -..

botuar më 21-09-24 6.25.MD

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë , njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre. Ndër..

botuar më 21-09-24 6.08.MD