Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po rritet fluksi i migrantëve në kufijtë me Turqinë dhe Greqinë

Foto: BGNES-arkiv

Janë kapur katër herë më shumë migrantë të paligjshëm sesa në vitin 2020 në 6 muajt e parë të këtij viti, tha Policia Kufitare për BNR.

Gjatë kësaj periudhe autoritetet kufitare kanë parandaluar kalimin e gati 8 300 migrantëve të paligjshëm përmes kufirit bullgaro-turk dhe 4 710 migrantë të tjerë nuk janë lejuar të hyjnë përmes kufirit tonë me Greqinë.

235 persona janë kapur duke u përpjekur të kalojnë në mënyrë të paligjshme kufirin bullgaro-turk. Numri më i madh prej tyre janë afganë, pas tyre renditen sirianët dhe irakianët. 172 migrantë janë kapur duke u përpjekur për të hyrë ilegalisht në Bullgari nga Greqia.


Më shumë nga rubrika

Pika vaksinimi në të hapur për fundjavën në Sofje

Më 25 shtator (të shtunën) dhe 26 shtator (të dielën) do të punojnë këto pika imunizimi në ambientet e hapura në Sofje: lagja “Druzhba”, Shtëpia e Kulturës, me orar pune 09.00 - 16.00 The Mall, me orar pune 13:00 - 18:00 Bulgaria..

botuar më 21-09-25 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes -..

botuar më 21-09-24 6.25.MD

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë , njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre. Ndër..

botuar më 21-09-24 6.08.MD