Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për të katërtën ditë radhazi, numri i të infektuarve me Covid -19 po rritet

Foto: Pixabay

231 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit, ose 15 më shumë në krahasim me ditën e enjte. 1.53% e 15092 testeve janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Në 3 rrethe - Vidin, Vraca dhe Veliko Tërnovo, nuk ka pacientë. Më shumë të infektuar ka në Sofje - 43 dhe në Plovdiv - 38.

Numri i pacientëve të regjistruar aktivë u rrit nga 7702 në 7882. Numri i pacientëve të shtruar në spital gjithashtu u rrit me 10 pacientë në 764. 79 pacientë u trajtuan në njësitë e kujdesit intensiv. Tre persona vdiqën me Covid-19 të konfirmuar. 48 persona u raportuan të shëruar.

Të enjten u vaksinuan 12 222 veta. Numri total i dozave të injektuara tashmë është 2 013 988. 991 535 bullgarë e kanë përfunduar imunizimin.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes -..

botuar më 21-09-24 6.25.MD

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë , njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre. Ndër..

botuar më 21-09-24 6.08.MD

Tashmë publikohen edhe të dhëna për personat e imunizuar që kanë vdekur nga Covid-19, ose janë infektuar

Që nga sot Ministria e Shëndetësisë publikon në Portalin e Unifikuar të Informacionit edhe të dhëna për personat e vaksinuar që janë infektuar dhe kanë vdekur nga COVID-19. Të dhënat tregojnë se 59 (8.63%) nga 684 pacientët e sapo pranuar në..

botuar më 21-09-24 5.06.MD